Skogsarbetare, Smed, Järnarbetare
Född 1904-09-02 i Mörtsjö, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:2a (1901-1905) sid 120).
Flyttade 1912 från Mörtsjö, Arbrå (X) till Koldemo, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:4a (1911-1918) sid 126).
Flyttade 1914 från Koldemo, Arbrå (X) till Arbrå Municipalsamhälle, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:4b (1911-1918) sid 441).
Flyttade 1928-07-27 från Arbrå Municipalsamhälle, Arbrå (X) till Sunnansjö, Fjällsjö (Z) (Arbrå (X) AIIa:5c (1919-1928) Bild: 450 Sida: 685).
Flyttade 1934-11-29 från Sunnansjö, Fjällsjö (Z) till Grelsgård, Ström (Z) (Fjällsjö (Y, Z) AIIa:3b (1922-1941) Bild: 1390 Sida: 385).
Flyttade 1935 från Grelsgård, Ström (Z) till Strömsund, Ström (Z) (Ström (Y, Z) AIIa:4a (1929-1945) Bild: 2740 Sida: 256).
Flyttade 1940-09-02 från Ström (Z) till Näset, Aspås (Z) (Aspås (Z) AIIa:3a (1935-1944) Bild: 3140 Sida: 296).
Flyttade 1941 från Näset, Aspås (Z) till Kattstrupeforsens kraftstationsbyggnad, Aspås (Z) (Aspås (Z) AIIa:3a (1935-1944) Bild: 3140 Sida: 296).
Flyttade 1943-05-20 från Kattstrupeforsens kraftstationsbyggnad, Aspås (Z) till Midskogens kraftverksbygge, Stugun (Z) (Aspås (Z) AIIa:3b (1935-1944) Bild: 250 Sida: 319).
Flyttade 1946-08-29 från Midskogens kraftverksbygge, Stugun (Z) till Norra Råda (S) (Stugun (Z) AIIa:4c (1941-1946) Bild: 750 Sida: 667).
Död 1963-09-23 i Mässen, Harsprånget, Porjus (BD) (SDB72).
Johan Andreas Midegård.
Född 1904-09-02 i Mörtsjö, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:2a (1901-1905) sid 120). Död 1963-09-23 i Mässen, Harsprånget, Porjus (BD) (SDB72). Skogsarbetare, Smed, Järnarbetare
     
 
   
 
M Marta Andersson.
Född 1883-01-07 i Mörtsjö, Arbrå (X) (Arbrå AI:20a (1880-1885) sid 89). Död 1948-09-09 i Sandhamn 1/10, Gävle Staffan (X) (SDB72).
MF Anders Jonsson.
Född 1860-10-03 i Mörtsjö, Arbrå (X) (Arbrå AI:15a (1856-1860) Bild: 89 Sida: 82). Död 1902-03-18 i Mörtsjö, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:2a (1901-1905) sid 120).
MFF Jonas Olsson.
Född 1830-06-06 i Östra Offerberg, Undersvik (X) (Undersvik C:2 (1807-1861) Bild 28). Död 1867-11-01 i Mörtsjö, Arbrå (X) (Arbrå F:2 (1861-1885) Bild: 42).
MFM Juliana Olsdotter.
Född 1829-07-11 i Nianfors (X) (Arbrå AI:15a (1856-1860) Bild: 78 Sida: 71). Död 1901-03-02 i Fattiggården, Norränge, Arbrå (X) (Arbrå F:4 (1895-1910) sid 51).
MM Karin Persdotter.
Född 1856-01-30 i Undersvik (X) (Arbrå AI:20a (1880-1885) sid 89). Död 1936-07-25 i Ålderdomshemmet, Norränge, Arbrå (X) (Arbrå F:6 (1925-1950) sid 89).
 
 

Relationer och barn

Gift 1928-08-26.

Anna Margareta Persson.
Född 1904-04-11 i Fjällsjö (Z) (Fjällsjö (Y, Z) AIIa:3b (1922-1941) Bild: 1390 Sida: 385).
Död 1958-08-30 i Mässen, Harsprånget, Porjus (BD) (SDB72).

Åke Alexis Midegård.
Född 1928-11-01 i Sunnansjö, Fjällsjö (Z) (Fjällsjö (Y, Z) AIIa:3b (1922-1941) Bild: 1390 Sida: 385).
Död 1983-01-30 i Ambjörby, Norra Ny (S) (SDB72).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister