Född 1907-10-24 i Hänsätter, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:3a (1906-1910) sid 193).
Flyttade 1917 från Hänsätter, Arbrå (X) till Iste, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:4a (1911-1918) sid 196).
Flyttade 1918 från Iste, Arbrå (X) till Hänsätter, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:4a (1911-1918) sid 20).
Flyttade 1921 från Hänsätter, Arbrå (X) till Norränge, Arbrå (X) (Arbrå (X) AIIa:5a (1919-1928) Bild: 2330 Sida: 218).
Flyttade 1927 från Norränge, Arbrå (X) till Kyrkbyn, Arbrå (X) (Arbrå (X) AIIa:5a (1919-1928) Bild: 3070 Sida: 292).
Flyttade 1928-12-07 från Kyrkbyn, Arbrå (X) till Fjele, Bollnäs (X) (Arbrå (X) AIIa:5d (1919-1928) Bild: 20 Sida: 984).
Flyttade 1930-11-14 från Fjele, Bollnäs (X) till Hänsätter, Arbrå (X) (Bollnäs (X) AIIa:19 (1925-1936) Bild: 3100 Sida: 311).
Flyttade 1933 från Hänsätter, Arbrå (X) till Ålderdomshemmet, Norränge, Arbrå (X) (Arbrå (X) AIIa:6a (1929-1939) Bild: 2470 Sida: 229).
Flyttade 1934-11-09 från Ålderdomshemmet, Norränge, Arbrå (X) till Korsåsen, Ore (W) (Arbrå (X) AIIa:6a (1929-1939) Bild: 3320 Sida: 314).
Flyttade 1940-08-15 från Korsåsen, Ore (W) till Säfsnäs (W) (Ore (W) AIIa:3c (1921-1940) Bild: 2040 Sida: 676).
Död 1954-09-08 i Sigfridstorp, Nås (W) (SDB72).
Kristina Rolin.
Född 1907-10-24 i Hänsätter, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:3a (1906-1910) sid 193). Död 1954-09-08 i Sigfridstorp, Nås (W) (SDB72). Hushållsbiträde
F Anders Rolin.
Född 1863-02-16 i Arbrå (X) (Arbrå AIIa:4a (1911-1918) sid 196). Död 1939-02-17 i Ålderdomshemmet, Norränge, Arbrå (X) (Arbrå (X) AIIa:6a (1929-1939) Bild: 3320 Sida: 314).
   
 
   
 
M Gumilla Ström.
Född 1881-12-13 i Iste, Arbrå (X) (Arbrå AI:20a (1880-1885) Sida: 15). Död 1931-10-20 i Iste, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:6a (1929-1939) sid 19).
MF Olof Jonsson Ström.
Född 1857-09-01 i Mörtsjö, Arbrå (X) (Arbrå AI:15a (1856-1860) Bild: 78 Sida: 71). Död 1931-10-10 i Iste, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:6a (1929-1939) sid 19). Soldat
MFF Jonas Olsson.
Född 1830-06-06 i Östra Offerberg, Undersvik (X) (Undersvik C:2 (1807-1861) Bild 28). Död 1867-11-01 i Mörtsjö, Arbrå (X) (Arbrå F:2 (1861-1885) Bild: 42).
MFM Juliana Olsdotter.
Född 1829-07-11 i Nianfors (X) (Arbrå AI:15a (1856-1860) Bild: 78 Sida: 71). Död 1901-03-02 i Fattiggården, Norränge, Arbrå (X) (Arbrå F:4 (1895-1910) sid 51).
MM Margta Persdotter.
Född 1856-01-30 i Undersvik (X) (Arbrå AI:19a (1877-1880) Sida: 14). Död 1940-08-06 i Iste, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:6a (1929-1939) sid 19).
 
 

Levnadsbeskrivning

Hushållsbiträde

Relationer och barn

.

Gift 1934-10-27.

Anders Johan Äng.
Född 1898-03-17 i Hanebo (X) (Ore (W) AIIa:3c (1921-1940) Bild: 2040 Sida: 676).
Död 1972-12-05 i Segersta (X) (SDB72).

Ester Linnéa Äng.
Född 1936-07-06 i Korsåsen, Ore (W) (Ore (W) AIIa:3c (1921-1940) Bild: 2040 Sida: 676).
Död 1985-02-14 i Floda (W) (SDB72).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister