Född 1886-12-20 i Iste, Arbrå (X) (Arbrå AI:21a (1885-1889) sid 17).
Mjölkerska
Flyttade 1904 från Iste, Arbrå (X) till Mörtsjö, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:2a (1901-1905) sid 21).
Flyttade 1906 från Mörtsjö, Arbrå (X) till Iste, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:3a (1906-1910) sid 148).
Flyttade 1907-03-11 från Iste, Arbrå (X) till Svedje, Håsjö (Z) (Arbrå AIIa:3a (1906-1910) sid 24).
Flyttade 1908-11-23 från Svedje, Håsjö (Z) till Iste, Arbrå (X) (Håsjö (Z) AIIa:2 (1902-1910) Bild: 970 Sida: 85).
Flyttade 1911-02-05 från Iste, Arbrå (X) till Simeå, Undersvik (X) (Arbrå AIIa:3a (1906-1910) sid 24).
Flyttade 1916 från Simeå, Undersvik (X) till Södra Kyrkbyn, Undersvik (X) (Undersvik (X) AIIa:3 (1910-1919) Bild: 620 Sida: 52).
Flyttade 1920-05-25 från Södra Kyrkbyn, Undersvik (X) till Klahammar, Överselö (D) (Undersvik (X) AIIa:3 (1910-1919) Bild: 1950 Sida: 185).
Flyttade 1920-11-16 från Klahammar, Överselö (D) till Brössicke, Ytterselö (D) (Överselö (D) AIIa:4 (1916-1920) Bild: 300 Sida: 17).
Flyttade 1921-11-16 från Brössicke, Ytterselö (D) till Sätra, Munsö (AB) (Ytterselö (D) AIIa:3 (1916-1921) Bild: 1940 Sida: 181).
Flyttade 1923-01-12 från Sätra, Munsö (AB) till Sofia (AB) (Munsö (AB) AIIa:3 (1916-1923) Bild: 1600 Sida: 149).
Flyttade 1925-02-01 från Sofia (AB) till Walla, Ytterselö (D) (Ytterselö (D) AIIa:4 (1922-1930) Bild: 1140 Sida: 101).
Flyttade 1927-11-19 från Walla, Ytterselö (D) till Näsbyholm, Härad (D) (Ytterselö (D) AIIa:4 (1922-1930) Bild: 1140 Sida: 101).
Flyttade 1928-09-06 från Näsbyholm, Härad (D) till Hesselbyholm, Fogdö (D) (Härad (D) AIIa:3 (1924-1940) Bild: 260 Sida: 11).
Flyttade 1934-11-12 från Hesselbyholm, Fogdö (D) till Helgarö (D) (Fogdö (D, U) AIIa:6 (1925-1935) Bild: 2100 Sida: 197).
Död 1970-11-19 i Gustafsberg, Fogdö (D) (SDB72).
Margta Ström.
Född 1886-12-20 i Iste, Arbrå (X) (Arbrå AI:21a (1885-1889) sid 17). Död 1970-11-19 i Gustafsberg, Fogdö (D) (SDB72). Mjölkerska
F Olof Jonsson Ström.
Född 1857-09-01 i Mörtsjö, Arbrå (X) (Arbrå AI:15a (1856-1860) Bild: 78 Sida: 71). Död 1931-10-10 i Iste, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:6a (1929-1939) sid 19). Soldat
FF Jonas Olsson.
Född 1830-06-06 i Östra Offerberg, Undersvik (X) (Undersvik C:2 (1807-1861) Bild 28). Död 1867-11-01 i Mörtsjö, Arbrå (X) (Arbrå F:2 (1861-1885) Bild: 42).
FFF Olof Olsson.
Född 1802-12-26 i Undersvik (X) (Undersvik AI:6 (1833-1845) Bild 76 / sid 72).
FFM Kerstin Halvarsdotter.
Född 1797-06-30 i Mon, Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 (1691-1861) Bild 460 / sid 83).
FM Juliana Olsdotter.
Född 1829-07-11 i Nianfors (X) (Arbrå AI:15a (1856-1860) Bild: 78 Sida: 71). Död 1901-03-02 i Fattiggården, Norränge, Arbrå (X) (Arbrå F:4 (1895-1910) sid 51).
 
 
M Margta Persdotter.
Född 1856-01-30 i Undersvik (X) (Arbrå AI:19a (1877-1880) Sida: 14). Död 1940-08-06 i Iste, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:6a (1929-1939) sid 19).
   
 
   
 

Relationer och barn

Före äktenskapet.

Jonas Anton Teofilus Hööst.
Född 1890-10-13 i Undersvik (X) (Undersvik (X) AIIa:3 (1910-1919) Bild: 740 Sida: 64).
Död 1959-09-21 i Bromma (AB) (SDB72).

Hilma Evelina Ström.
Född 1910-07-10 i Iste, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:3a (1906-1910) sid 24).
Död 1911-06-23 i Simeå, Undersvik (X) (Undersvik (X) AIIa:3 (1910-1919) Bild: 740 Sida: 64).

Gift 1911-11-19.
Skild 1930-06-10 (Fogdö (D, U) AIIa:6 (1925-1935) Bild: 2100 Sida: 197).

Jonas Anton Teofilus Hööst.
Född 1890-10-13 i Undersvik (X) (Undersvik (X) AIIa:3 (1910-1919) Bild: 740 Sida: 64).
Död 1959-09-21 i Bromma (AB) (SDB72).

Signe Elvira Hööst.
Född 1912-02-25 i Simeå, Undersvik (X) (Undersvik (X) AIIa:3 (1910-1919) Bild: 740 Sida: 64).
Död 1994-10-21 i Enskede (AB) (SDB72).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister