Skogsarbetare
Född 1884-01-11 i Iste, Arbrå (X) (Arbrå AI:20a (1880-1885) Sida: 15).
Flyttade 1906-10-27 från Iste, Arbrå (X) till Bollnäs (X) (Arbrå (X) AIIa:3a (1906-1910) Bild: 530 Sida: 41).
Flyttade 1907-12-12 från Bollnäs (X) till Iste, Arbrå (X) (Arbrå (X) AIIa:3a (1906-1910) Bild: 530 Sida: 41).
Flyttade 1911-10-09 från Iste, Arbrå (X) till Höle, Rengsjö (X) (Arbrå (X) AIIa:4a (1911-1918) Bild: 490 Sida: 38).
Död 1965-02-27 i Lingbo (X) (SDB72).
Jonas Ström.
Född 1884-01-11 i Iste, Arbrå (X) (Arbrå AI:20a (1880-1885) Sida: 15). Död 1965-02-27 i Lingbo (X) (SDB72). Skogsarbetare
F Olof Jonsson Ström.
Född 1857-09-01 i Mörtsjö, Arbrå (X) (Arbrå AI:15a (1856-1860) Bild: 78 Sida: 71). Död 1931-10-10 i Iste, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:6a (1929-1939) sid 19). Soldat
FF Jonas Olsson.
Född 1830-06-06 i Östra Offerberg, Undersvik (X) (Undersvik C:2 (1807-1861) Bild 28). Död 1867-11-01 i Mörtsjö, Arbrå (X) (Arbrå F:2 (1861-1885) Bild: 42).
FFF Olof Olsson.
Född 1802-12-26 i Undersvik (X) (Undersvik AI:6 (1833-1845) Bild 76 / sid 72).
FFM Kerstin Halvarsdotter.
Född 1797-06-30 i Mon, Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 (1691-1861) Bild 460 / sid 83).
FM Juliana Olsdotter.
Född 1829-07-11 i Nianfors (X) (Arbrå AI:15a (1856-1860) Bild: 78 Sida: 71). Död 1901-03-02 i Fattiggården, Norränge, Arbrå (X) (Arbrå F:4 (1895-1910) sid 51).
 
 
M Margta Persdotter.
Född 1856-01-30 i Undersvik (X) (Arbrå AI:19a (1877-1880) Sida: 14). Död 1940-08-06 i Iste, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:6a (1929-1939) sid 19).
   
 
   
 

Relationer och barn

Gift 1911-11-05.

Karin Lundgren.
Född 1874-11-05 i Rengsjö (X) (Rengsjö (X) AII:1a (1896-1911) Bild: 440 Sida: 40).
Död 1932-10-15 i Höle, Rengsjö (X) (SDB72).

John Olof Ström.
Född 1912-04-30 i Höle, Rengsjö (X) (Rengsjö (X) AII:2a (1912-1930) Bild: 600 Sida: 47).
Död 1980-06-21 i Åsen, Lingbo (X) (SDB72).

Per Ingvar Ström.
Född 1914-04-27 i Höle, Rengsjö (X) (Rengsjö (X) AII:2a (1912-1930) Bild: 600 Sida: 47).
Död 1987-01-04 i Solna (AB) (SDB72).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister