Född 1875-09-29 i Tuvebo, Dalhem (H) (Dalhem C:9 p.40).
Döpt 1875-10-03 (Dalhem C:9 p.40).
Flyttade 1888-07-26 från Dalhem (H) till Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:5 (1886-1892) p. 234).
Flyttade 1896-10-28 från Kyrkbyn, Ramsjö (X) till Nyhem (Z) (Ramsjö AI:7 (1893-1899) p. 206).
Flyttade 1900-11-26 från Dockmyr, Nyhem (Z) till Högaskog, Piteå landsförs (BD) (Nyhem AIIa:1 (1896-1904) Bild 890 / sid 77).
Flyttade 1903-01-12 från Högaskog, Piteå landsförs (BD) till Norsjö kbfd (AC) (Piteå landsförsamling AIIa:1j (1900-1913) Bild 1650 / sid 3759).
Död 1958-10-29 i Örebro Nikolai (T) (SDB4).
Charlotta Emerentia Jonsson.
Född 1875-09-29 i Tuvebo, Dalhem (H) (Dalhem C:9 p.40). Död 1958-10-29 i Örebro Nikolai (T) (SDB4).
F Karl August Jonsson.
Född 1841-02-08 i Dockekulla, Kättilstad (E) (Kättilstad C:5 sid. 152). Död 1927-02-21 i Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö F:3 (1895-1937) Bild 1260 / sid 118). Smed
FF Jonas Petter Jaensson.
Född 1807-05-07 i Hagen, Siktesbo, Skeda (E) (Skeda (E) C:4 (1792-1831) Bild: 77 Sida: 149). Tjenstegossen
 
FFM Anna Andersdotter.
Född 1772 i Västra Tollstad (E) (Skeda (E) AI:6 (1806-1811) Bild: 108 Sida: 198). Död 1848-02-12 i Fattigstugan, Skeda (E) (Skeda (E) C:6 (1845-1860) Bild: 47 Sida: 40).
FM Anna Kajsa Johansdotter.
Född 1808-07-06 i Dockekulla, Kättilstad (E) (Kättilstad C:4 sid. 50). Död 1843-04-20 i Långnäs, Kättilstad (E) (Kättilstad C:5 sid. 497).
 
 
M Emma Charlotta Jonsdotter.
Född 1850-10-19 i Korestorp, Ukna (H) (Ukna C:6 p. 57). Död 1905-08-04 i Umeå landsförsamling (AC) (SE/RA/420401/01/H 1 AA/1448 (1905) 1339).
MF Johannes Andersson.
Född 1814-06-24 i Fredriksdal, Oppeby (E) (Oppeby CI:3 (1811-1849) Bild 19 / sid 21). Död 1890-07-18 i Högstorp, Bjässerum, Åtvid (E) (Åtvid F:5 onum.).
 
 
MM Lena Maja Carlsdotter.
Född 1823-08-18 i Tjärstad (E) (Ukna AI:9 (1848-1858) p. 201). Död 1880-04-05 i Högstorp, Bjässerum, Åtvid (E) (Åtvid F:4 p. 310).
 
 

Relationer och barn

Före äktenskapet.

Anders Ahlmark.
Född 1865-03-17 i Stagelåsen, Ramsjö (X) (Ramsjö C:2 p.18).
Död 1933-03-07 i Gällersta (T) (SDB5).

Gerda Magnhild Cecilia Ahlmark.
Född 1896-03-17 i Dockmyr, Nyhem (Z) (SE/RA/420401/01/H 1 AA/1176 (1896) 84).
Död 1964-09-16 i Örebro Nikolai (T) (SDB4).

Gift 1896-10-18 i Ramsjö (X) (SE/RA/420401/01/H 1 AA/1174 (1896), bildid: A0036673_00658).

Anders Ahlmark.
Född 1865-03-17 i Stagelåsen, Ramsjö (X) (Ramsjö C:2 p.18).
Död 1933-03-07 i Gällersta (T) (SDB5).

Elin Agneta Salvina Ahlmark.
Född 1897-09-13 i Dockmyr, Nyhem (Z) (SE/RA/420401/01/H 1 AA/1207 (1897) 74).
Död 1982-01-09 i Almby (T) (SDB4).

Ernst Georg Erland Ahlmark.
Född 1899-02-13 i Dockmyr, Nyhem (Z) (SE/RA/420401/01/H 1 AA/1269 (1899) 93).
Död 1954-01-06 i Själevad (Y) (SDB4).

Emma Hildur Linnéa Ahlmark.
Född 1901-07-17 i Högaskog, Piteå landsförs (BD) (Piteå landsförsamling AIIa:1j (1900-1913) Bild 1650 / sid 3759).
Död 1985-08-22 i Kvistbro (T) (SDB6).

Otto Edvin Ahlmark.
Född 1902-12-03 i Långvattnet, Norsjö kbfd (AC) (Norsjö AIIa:4 (1900-1912) Bild 840 / sid 74).
Död 1984-09-22 i Örebro Olaus Petri (T) (SDB6).

Hilding Ferdinand Ahlmark.
Född 1904-09-24 i Gubböle, Umeå landsförs (AC) (Umeå landsförsamling AIIa:4 (1895-1909) Bild 2320 / sid 1500).
Död 1986-04-29 i Mikael (T) (SDB6).

Karl Gustaf Algot Ahlmark.
Född 1906-06-06 i Gubböle, Umeå landsförs (AC) (Umeå landsförsamling AIIa:4 (1895-1909) Bild 2320 / sid 1500).
Död 1912-11-17 i Norrfors, Umeå landsförs (AC) (SDB6).

Elving Augustin Ahlmark.
Född 1907-09-19 i Gubböle, Umeå landsförs (AC) (Umeå landsförsamling AIIa:4 (1895-1909) Bild 2320 / sid 1500).

Gunborg Charlotta Ahlmark.
Född 1909-01-02 i Norrfors, Umeå landsförs (AC) (Umeå landsförsamling AIIa:4 (1895-1909) Bild 4120 / sid 1680).
Död 1984-02-25 i Längbro (T) (SDB6).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister