Född 1851-04-30 i Norra Finnskoga (S) (Ytterhogdal AI:13 (1868-1877) Bild 1280 / sid 121).
Flyttade 1869-01-04 från Norra Finnskoga (S) till Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:13 (1868-1877) Bild 1280 / sid 121).
Flyttade 1905-12-22 från Flor, Ytterhogdal (Z) till Södra Kyrkbyn, Undersvik (X) (Ytterhogdal AIIa:1 (1897-1908) Bild 2300 / sid 217).
Död 1906-08-15 i Södra Kyrkbyn, Undersvik (X) (Undersvik AIIa:2 (1903-1910) Bild 1800 / sid 168).
Lars Olsson.
Född 1851-04-30 i Norra Finnskoga (S) (Ytterhogdal AI:13 (1868-1877) Bild 1280 / sid 121). Död 1906-08-15 i Södra Kyrkbyn, Undersvik (X) (Undersvik AIIa:2 (1903-1910) Bild 1800 / sid 168).
     
 
   
 
     
 
   
 

Relationer och barn

Gift 1875-06-28 i Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal EI:1 (1862-1886) Bild 280 / sid 24).

Ingrid Svensdotter.
Född 1855-02-28 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:4 (1833-1861) Bild 610 / sid 111).
Död 1931-02-08 i Djupa, Undersvik (X) (Undersvik AIIa:4 (1920-1932) Bild 1330 / sid 117).

Olof Larsson.
Född 1875-11-15 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:13 (1868-1877) Bild 1280 / sid 121).

Mikael Larsson.
Född 1877-09-05 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:13 (1868-1877) Bild 1280 / sid 121).
Död 1911-05-01 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AIIa:2 (1908-1921) Bild 430 / sid 23).

Sven Larsson.
Född 1880-04-24 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:14 (1877-1886) Bild 1800 / sid 171).
Död 1947-04-07 i Östanå, Ovanåker (X) (SDB6).

Gölin Larsdotter.
Född 1883-07-20 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:14 (1877-1886) Bild 1800 / sid 171).
Död 1943-04-13 i Snaten, Arbrå (X) (SDB6).

Katrina Larsdotter.
Född 1888-11-17 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:15 (1887-1896) Bild 2130 / sid 198).
Död 1908-08-17 i Södra Kyrkbyn, Undersvik (X) (Undersvik AIIa:2 (1903-1910) Bild 1800 / sid 168).

Lars Larsson.
Född 1891-02-22 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:15 (1887-1896) Bild 2130 / sid 198).
Död 1959-11-13 i Hänsätter, Arbrå (X) (SDB6).

Per Larsson.
Född 1894-02-10 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:15 (1887-1896) Bild 2130 / sid 198).
Död 1950-11-25 i Simeå, Undersvik (X) (SDB6).

Ida Larsdotter.
Född 1896-04-23 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:15 (1887-1896) Bild 2130 / sid 198).
Död 1970-11-26 i Färila (X) (SDB6).

Margreta Larsdotter.
Född 1900-10-22 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AIIa:1 (1897-1908) Bild 2300 / sid 217).
Död 1901-05-03 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AIIa:1 (1897-1908) Bild 2300 / sid 217).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister