Folkskollärarinna
Född 1888-08-18 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:15 (1887-1896) Bild 1300 / sid 115).
Flyttade 1894-10-24 från Östansjö, Ytterhogdal (Z) till Näs, Anundsjö (Y) (Ytterhogdal AI:15 (1887-1896) Bild 1300 / sid 115).
Flyttade 1901-10-18 från Näs, Anundsjö (Y) till Norrflärke, Anundsjö (Y) (Anundsjö AIIa:1b (1895-1907) Bild 1890 / sid 577).
Flyttade 1910-10-31 från Norrflärke, Anundsjö (Y) till Solberg, Anundsjö (Y) (Anundsjö AIIa:2b (1908-1923) Bild 2550 / sid 651).
Flyttade 1914-01-16 från Solberg, Anundsjö (Y) till Norrflärke, Anundsjö (Y) (Anundsjö AIIa:2c (1908-1923) Bild 2140 / sid 1010).
Flyttade 1919-11-13 från Norrflärke, Anundsjö (Y) till Norrmesunda, Anundsjö (Y) (Anundsjö AIIa:2b (1908-1923) Bild 2920 / sid 688).
Död 1982-08-20 i Danderyd (AB) (SDB6).
Hilma Augusta Lundström.
Född 1888-08-18 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:15 (1887-1896) Bild 1300 / sid 115). Död 1982-08-20 i Danderyd (AB) (SDB6). Folkskollärarinna
F Nils Olof Lundström.
Född 1852-11-01 i Lövånger (AC) (Ytterhogdal AI:14 (1877-1886) Bild 890 / sid 80). Död 1927-05-23 i Näs, Anundsjö (Y) (SDB6). Skogvaktare, Inspektor
   
 
   
 
M Anna Olsdotter.
Född 1857-12-24 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:4 (1833-1861) Bild 720 / sid 133). Död 1910-10-15 i Norrflärke, Anundsjö (Y) (Anundsjö AIIa:2b (1908-1923) Bild 2550 / sid 651).
MF Olof Olsson.
Född 1810-09-01 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 1040 / sid 199). Död 1893-02-26 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal B:2 (1887-1894) Bild 310).
MFF Olof Olofsson.
Född 1769-02-15 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 190 / sid 29). Död 1826-08-07 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 2080 / sid 407).
MFM Karin Jonsdotter.
Född 1784 i Ytterberg, Sveg (Z) (Ytterhogdal AI:4 (1800-1808) Bild 180 / sid 13 / Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 1640 / sid 319). Död 1865-02-22 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:12 (1861-1868) Bild 610 / sid 55).
MM Kerstin Ersdotter.
Född 1820-12-07 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 1250 / sid 241). Död 1883-02-12 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal EI:1 (1862-1886) Bild 1010 / sid 96).
MMF Erik Persson.
Född 1784-01-06 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 580 / sid 107). Död 1834-06-28 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:8 (1832-1837) Bild 790 / sid 76). Bonde
MMM Gunilla Jonsdotter.
Född 1794-04-16 i Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:6 (1813-1825) Bild 320 / sid 23). Död 1882-04-06 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:14 (1877-1886) Bild 410 / sid 32).

Relationer och barn

Gift 1915-07-31 (Anundsjö AIIa:2b (1908-1923) Bild 2920 / sid 688).

Fredrik Kjellin.
Född 1886-01-28 i Anundsjö (Y) (Anundsjö AIIa:2b (1908-1923) Bild 2920 / sid 688).
Död 1977-07-04 i Danderyd (AB) (SDB6).

Eva Margareta Kjellin.
Född 1919-09-04 i Norrflärke, Anundsjö (Y) (Anundsjö AIIa:2b (1908-1923) Bild 2920 / sid 688).
Död 2009-01-04 i Danderyd (AB) (SDB6).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister