Född 1858-04-04 i Västra Offerberg, Undersvik (X) (Undersvik C:2 (1807-1861) Bild 61).
Döpt 1858-04-06 (Undersvik C:2 (1807-1861) Bild 61).
Flyttade 1874-10-11 från Östra Offerberg, Undersvik (X) till Löfvik, Undersvik (X) (Undersvik AI:11 (1871-1875) Bild 123 / sid 119).
Flyttade 1876-11-29 från Löfvik, Undersvik (X) till Tällby, Undersvik (X) (Undersvik AI:12 (1876-1880) Sida: 85).
Flyttade 1878-10-22 från Tällby, Undersvik (X) till Håf, Arbrå (X) (Undersvik AI:12 (1876-1880) Sida: 110).
Flyttade 1883-08-06 från Åkre, Arbrå (X) till Simeå, Undersvik (X) (Arbrå AI:20b (1880-1885) Sida: 247).
Flyttade 1887-06-20 från Simeå, Undersvik (X) till Norrberg, Ramsjö (X) (Undersvik AI:14 (1886-1894) Sida: 33).
Flyttade 1892-06-25 från Norrberg, Ramsjö (X) till Boden, Överluleå (BD) (Ramsjö AI:6 (1886-1892) Sida: 190).
Flyttade 1893-08-30 från Boden, Överluleå (BD) till Näset, Edefors (BD) (Överluleå AI:7c (1884-1893) Sida: 546).
Flyttade 1899-09-09 från Näset, Edefors (BD) till Niemisel, Råneå (BD) (Edefors AIIa:1 (1895-1900) Sida: 9).
Flyttade 1901-03-20 från Niemisel, Råneå (BD) till Västerhiske, Umeå landsförsamling (AC) (Råneå AIIa:2 (1900-1911) Sida: 436).
Flyttade 1908-01-09 från Västerhiske, Umeå landsförsamling (AC) till Järnvägsområdet, Ockelbo (X) (Umeå landsförsamling AIIa:6 (1895-1909) Sida: 2181).
Flyttade 1909-10-15 från Järnvägsområdet, Ockelbo (X) till Mälby, Folkärna (W) (Ockelbo AII:2b (1909-1925) Sida: 612).
Flyttade 1921-10-07 från Mälby, Folkärna (W) till Örebro Nikolai (T) (Folkärna AIIa:3a (1921-1937) Sida: 348).
Flyttade 1940-05-09 från Örebro Nikolai (T) till Örebro Olaus Petri (T) (Örebro Nikolai AIIa:24 (1931-1941) Sida: 1949).
Död 1945-10-10 i Örebro Olaus Petri (T) (SDB72).
Jonas Olsson Frank.
Född 1858-04-04 i Västra Offerberg, Undersvik (X) (Undersvik C:2 (1807-1861) Bild 61). Död 1945-10-10 i Örebro Olaus Petri (T) (SDB72). Banvakt
F Olof Larsson.
Född 1824-11-20 i Undersvik (X) (Undersvik AI:7 (1845-1855) Bild 197 / sid 94).
   
 
   
 
M Sigrid Olsdotter.
Född 1826-07-11 i Undersvik (X) (Undersvik C:2 (1807-1861) Bild 21). Död 1871-06-13 i Östra Offerberg, Undersvik (X) (Undersvik F:1 (1862-1894) Bild 21).
MF Olof Olsson.
Född 1802-12-26 i Undersvik (X) (Undersvik AI:6 (1833-1845) Bild 76 / sid 72).
 
 
MM Kerstin Halvarsdotter.
Född 1797-06-30 i Mon, Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 (1691-1861) Bild 460 / sid 83).
MMF Halvar Jönsson.
Född 1754-11-09 i Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 58). Död 1800-01-12 i Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 217).
MMM Ingeborg Larsdotter.
Född 1760-03-31 i Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 62). Död 1837-12-13 i Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 228).

Levnadsbeskrivning

Banvakt

Relationer och barn

Gift 1890-11-23 (Ramsjö AI:6 (1886-1892) Sida: 190).

Anna Kristina Cecilia Karlsson.
Född 1872-08-30 i Hjälmseryd (F) (Ramsjö AI:6 (1886-1892) Sida: 190).
Död 1945-05-27 i Örebro Olaus Petri (T) (SDB72).

Gustaf Albin Emanuel Frank.
Född 1891-08-08 i Norrberg, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:6 (1886-1892) Sida: 190).
Död 1978-10-27 i Matteus (AB) (SDB72).

Karl Oskar Vilhelm Frank.
Född 1892-11-28 i Boden, Överluleå (BD) (Överluleå C:5 (1892-1894) Bild: 50).
Död 1969-04-29 i Essinge (AB) (SDB72).

Axel Hjalmar Leonard Frank.
Född 1895-01-08 i Näset, Edefors (BD) (Edefors C:2 (1895-1908) Bild: 110 Sida: 3).
Död 1981-02-24 i Krylbo kbfd (W) (SDB72).

Harald Eugen Frank.
Född 1898-01-07 i Näset, Edefors (BD) (Edefors AIIa:1 (1895-1900) Sida: 9).
Död 1969-02-18 i Östersund (Z) (SDB72).

Elin Elvira Sofia Frank.
Född 1900-10-12 i Niemisel, Råneå (BD) (Råneå AIIa:2 (1900-1911) Sida: 436).
Död 1974-06-10 i Örebro Olaus Petri (T) (SDB72).

Olof Sigurd Napoleon Frank.
Född 1903-01-18 i Västerhiske, Umeå landsförsamling (AC) (Umeå landsförsamling AIIa:6 (1895-1909) Sida: 2181).
Död 1983-07-08 i Örebro Olaus Petri (T) (SDB72).

Martin August Knut Frank.
Född 1905-04-08 i Västerhiske, Umeå landsförsamling (AC) (Umeå landsförsamling AIIa:6 (1895-1909) Sida: 2181).
Död 1987-06-01 i Örebro Olaus Petri (T) (SDB72).

Svea Astrid Magdalena Frank.
Född 1907-04-20 i Västerhiske, Umeå landsförsamling (AC) (Umeå landsförsamling AIIa:6 (1895-1909) Sida: 2181).
Död 2001-07-21 i Spånga (AB) (SDB72).

Filip Håkan Valdemar Frank.
Född 1909-08-28 i Järnvägsområdet, Ockelbo (X) (Ockelbo AII:2b (1909-1925) Sida: 612).
Död 1994-01-20 i Örebro Olaus Petri (T) (SDB72).

Anna Maria Frank.
Född 1912-02-05 i Mälby, Folkärna (W) (Folkärna AIIa:2b (1911-1921) Sida: 304).
Död 1912-02-07 i Mälby, Folkärna (W) (Folkärna AIIa:2b (1911-1921) Sida: 304).

Knut Erik Frank.
Född 1914-01-17 i Mälby, Folkärna (W) (Folkärna AIIa:2b (1911-1921) Sida: 304).
Död 2000-11-17 i Örebro Nikolai (T) (SDB72).

Karl Fredrik Bertil Jonas Frank.
Född 1916-12-10 i Mälby, Folkärna (W) (Folkärna AIIa:2b (1911-1921) Sida: 304).
Död 1989-01-23 i Huddinge (AB) (SDB72).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister