Född 1855-02-06 i Gåda, Ramsjö (X) (Ramsjö C:1 (1853-1861) Bild 7).
Döpt 1855-02-09 (Ramsjö C:1 (1853-1861) Bild 7).
Flyttade 1864-05-23 från Gåda, Ramsjö (X) till Koldemo, Arbrå (X) (Ramsjö AI:2 (1861-1870) Bild 27 / sid 22).
Flyttade 1891 från Koldemo, Arbrå (X) till Håf, Arbrå (X) (Arbrå AI:22b (1890-1894) Bild 60 / sid 313).
Flyttade 1893-11-09 från Håf, Arbrå (X) till Hamre, Järvsö (X) (Arbrå AI:22b (1890-1894) Bild 218 / sid 471).
Flyttade 1901-08-25 från Hamre, Järvsö (X) till Öije, Järvsö (X) (Järvsö AIIa:1 (1896-1903) Bild 1980 / sid 184).
Flyttade 1905-01-02 från Öije, Järvsö (X) till Hamre, Järvsö (X) (Järvsö AIIa:3 (1904-1913) Bild 3700 / sid 354).
Flyttade 1907-10-28 från Hamre, Järvsö (X) till Dalfors, Ore (W) (Järvsö AIIa:3 (1904-1913) Bild 1960 / sid 180).
Flyttade 1909-11-26 från Dalfors, Ore (W) till Edsbyn, Ovanåker (X) (Ore AIIa:1c (1900-1911) Bild 700 / sid 544).
Flyttade 1914 från Edsbyn, Ovanåker (X) till Östanå, Ovanåker (X) (Ovanåker AIIa:4b (1910-1914) Bild 300 / sid 154).
Flyttade 1926 från Östanå, Ovanåker (X) till Gråsäter, Ovanåker (X) (Ovanåker AIIa:6d (1925-1934) Bild 2780 / sid 1072).
Död 1928-12-18 i Gråsäter, Ovanåker (X) (Ovanåker AIIa:6a (1925-1934) Bild 1180 / sid 106).
Kerstin Persdotter.
Född 1855-02-06 i Gåda, Ramsjö (X) (Ramsjö C:1 (1853-1861) Bild 7). Död 1928-12-18 i Gråsäter, Ovanåker (X) (Ovanåker AIIa:6a (1925-1934) Bild 1180 / sid 106).
F Per Persson.
Född 1814-09-03 i Ovanåker (X) (Ljusdal AI:10 (1841-1845) Bild 241 / sid 237). Död 1903-04-22 i Öije, Järvsö (X) (Järvsö AIIa:1 (1896-1903) Bild 3300 / sid 316).
   
 
   
 
M Karin Olofsdotter.
Född 1825-04-30 i Sund, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 74 / sid 141). Död 1888-04-09 i Koldemo, Arbrå (X) (Arbrå AI:21b (1885-1889) Bild 116 / sid 344).
MF Olof Olofsson.
Född 1798-09-29 i Sund, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 273 / sid 269). Död 1829-07-13 i Sund, Ramsjö (X) (Ljusdal F:2 (1792-1843) Bild 188).
MFF Olof Olofsson.
Född 1756-01-24 i Ramsjö (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 91 / sid 87). Död 1802 i Sund, Ramsjö (X) (Ljusdal AI:4a (1801-1807) Bild 197 / sid 188).
MFM Karin Persdotter.
Född 1759-10-02 i Ramsjö (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 102 / sid 98). Död 1813-05-12 i Sund, Ramsjö (X) (Ljusdal F:2 (1792-1843) Bild 116).
MM Margta Persdotter.
Född 1790-08-20 i Ljusdal (X) (Ljusdal AI:7a (1819-1826) Bild 234 / sid 224). Död 1881-04-08 i Koldemo, Arbrå (X) (Arbrå AI:20b (1880-1885) Bild 105 / sid 98).
 
 

Relationer och barn

Gift 1876-10-12 (Arbrå AI:18b (1871-1876) Bild 95 / sid 88).

Erik Gudmunsson.
Född 1853-12-02 i Järvsö (X) (Arbrå AI:18b (1871-1876) Bild 95 / sid 88).
Död 1943-02-06 i Östanå, Ovanåker (X) (SDB6).

Karin Eriksson.
Född 1877-12-22 i Koldemo, Arbrå (X) (Arbrå AI:19b (1877-1880) Bild 90 / sid 86).
Död 1878-07-13 i Koldemo, Arbrå (X) (Arbrå AI:19b (1877-1880) Bild 90 / sid 86).

Per Eriksson.
Född 1879-12-12 i Koldemo, Arbrå (X) (Arbrå AI:19b (1877-1880) Bild 90 / sid 86).
Död 1965-10-12 i Stene, Järvsö (X) (SDB5).

Erik Eriksson.
Född 1882-09-22 i Koldemo, Arbrå (X) (Arbrå AI:20b (1880-1885) Bild 105 / sid 98).
Död 1904-10-11 i Öije, Järvsö (X) (Järvsö AIIa:3 (1904-1913) Bild 3700 / sid 354).

Axel Viljam Eriksson.
Född 1884-11-14 i Koldemo, Arbrå (X) (Arbrå AI:20b (1880-1885) Bild 105 / sid 98).
Död 1888-01-09 i Koldemo, Arbrå (X) (Arbrå AI:21b (1885-1889) Bild 116 / sid 344).

Karin Gudmundson.
Född 1887-04-12 i Koldemo, Arbrå (X) (Arbrå AI:21b (1885-1889) Bild 116 / sid 344).
Död 1983-10-09 i Östanå, Ovanåker (X) (SDB6).

Axel Gudmund Eriksson.
Född 1889-07-05 i Koldemo, Arbrå (X) (Arbrå AI:21b (1885-1889) Bild 116 / sid 344).

Gunnar Edvin Eriksson.
Född 1900-09-21 i Hamre, Järvsö (X) (Järvsö C:9 (1895-1901) Bild 1820 / sid 172).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister