Född 1871-09-15 i Nybo, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:3 (1871-1875) Bild 28 / sid 25).
Flyttade 1875-10-09 från Nybo, Ramsjö (X) till Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:3 (1871-1875) Bild 28 / sid 25).
Flyttade 1890 från Vås, Ramsjö (X) till Gåda, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:6 (1886-1892) Bild 415 / sid 410).
Flyttade 1898-05-10 från Vås, Ramsjö (X) till Usland, Alnö (Y) (Ramsjö AI:7 (1893-1899) Bild 4110 / sid 400).
Flyttade 1899-12-23 från Alnö (Y) till Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:7 (1893-1899) Bild 4110 / sid 400).
Flyttade 1905-06-27 från Vås, Ramsjö (X) till Långtjärn, Gräsmark (S) (Ramsjö AIIa:1b (1900-1905) Bild 1570 / sid 398).
Flyttade 1913-11-24 från Långtjärn, Gräsmark (S) till Bredsjön, Lekvattnet (S) (Gräsmark AII:3 (1909-1919) Bild 3400 / sid 328).
Flyttade 1916-07-14 från Bredsjön, Lekvattnet (S) till Trehörningen, Gunnarskog (S) (Lekvattnet AIIa:3 (1914-1929) Bild 210 / sid 8).
Flyttade 1917-10-22 från Trehörningen, Gunnarskog (S) till Spettungen, Lekvattnet (S) (Gunnarskog AIIa:6 (1913-1919) Bild 3530 / sid 697).
Flyttade 1920-05-22 från Spettungen, Lekvattnet (S) till Bredsjön, Lekvattnet (S) (Lekvattnet AIIa:3 (1914-1929) Bild 980 / sid 85).
Flyttade 1929-01-21 från Bredsjön, Lekvattnet (S) till Timbonäs, Gräsmark (S) (Lekvattnet AIIa:3 (1914-1929) Bild 250 / sid 12).
Flyttade 1929 från Timbonäs, Gräsmark (S) till Granbäck, Gräsmark (S) (Gräsmark AII:6 (1919-1942) Bild 1760 / sid 569).
Flyttade 1933-02-03 från Granbäck, Gräsmark (S) till Sunne (S) (Gräsmark AII:5 (1919-1942) Bild 1170 / sid 105).
Anna Maria Johansdotter.
Född 1871-09-15 i Nybo, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:3 (1871-1875) Bild 28 / sid 25).
F Johannes Eriksson.
Född 1841-12-20 i Tasetorp, Gräsmark (S) (Gräsmark CI:5 (1838-1859) Bild 24 / sid 41). Död 1933-12-13 i Gunnarskog (S) (SDB5).
   
 
   
 
M Anna Olofsdotter.
Född 1848-01-04 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 217 / sid 427). Död 1919-01-21 i Hudiksvalls lasarett, Hudiksvall (X) (Ramsjö F:3 (1895-1937) Bild 990 / sid 91).
MF Olof Hansson.
Född 1809-09-03 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal AI:5A (1808-1813) p. 192). Död 1852-09-23 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal EI:2 (1831-1861) Bild 83).
MFF Hans Olsson.
Född 1780-04-08 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 184 / sid 180). Död 1825-12-04 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal F:2 onum. (AD181)).
MFM Kerstin Jonsdotter.
Född 1776-04-25 i Fåssjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 sid. 66). Död 1824-03-13 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal F:2 onum. (AD176)).
MM Sofia Jonsdotter.
Född 1807-09-13 i Torrflonäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 83). Död 1888-01-28 i Gåda, Ramsjö (X) (Ramsjö F:2 (1875-1894) Bild 37 / sid 33).
MMF Jonas Esbjörnsson.
Född 1768-02-28 i Torrflonäs, Haverö (Y) (Haverö C:2 197). Död 1854-04-01 i Torrflonäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 335).
MMM Maria Larsdotter.
Född 1769-09-20 i Länstersjön, Haverö (Y) (Haverö C:2 205). Död 1855-09-12 i Torrflonäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 336).

Relationer och barn

.

Sven Johan Rikard Svedlund.
Född 1894-10-18 i Ljusdal (X) (Ramsjö C:5 (1888-1894) Bild 75).
Död 1979-05-30 i Sannerudshemmet, Frykerud (S) (SDB6).

Gift 1898-02-28 i Ramsjö (X) (Ramsjö EI:3 (1895-1947) Bild 160 / sid 8).

Anders Johan Svedlund.
Född 1874-07-14 i Alnö (Y).

Anna Viktoria Elisabet Svedlund.
Född 1898-05-02 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö C:6 (1895-1913) Bild 430 / sid 35).
Död 1993-02-09 i Lekvattnet (S) (SDB6).

Vera Maria Svedlund.
Född 1900-01-11 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:1b (1900-1905) Bild 1570 / sid 398).
Död 1918-10-31 i Spettungen, Lekvattnet (S) (SDB5).

Sofia Elvira Svedlund.
Född 1900-01-11 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:1b (1900-1905) Bild 1570 / sid 398).
Död 1975-02-04 i Västra Ämtervik (S) (SDB5).

Vanda Ingeborg Svedlund.
Född 1902-01-01 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:1b (1900-1905) Bild 1570 / sid 398).
Död 1932-02-07 i Ulvsby, Gräsmark (S) (SDB6).

Verner Simon Svedlund.
Född 1903-12-20 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:1b (1900-1905) Bild 1570 / sid 398).
Död 1988-12-24 i Nedre Ullerud (S) (SDB6).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister