Renhållningsarbetare
Född 1891-01-24 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:15 (1887-1896) Bild 1120 / sid 97).
Flyttade 1900-06-12 från Östansjö, Ytterhogdal (Z) till Boseberg, Östmark (S) (Ytterhogdal AIIa:1 (1897-1908) Bild 1300 / sid 117).
Flyttade 1904-11-11 från Boseberg, Östmark (S) till Baksjöbotten, Gunnarskog (S) (Östmark AIIa:1 (1900-1909) Bild 37 / sid 27).
Flyttade 1916-07-20 från Baksjöbotten, Gunnarskog (S) till Trångstad, Stora Kil (S) (Gunnarskog AIIa:5 (1913-1919) Bild 2130 / sid 201).
Flyttade 1917-12-15 från Trångstad, Stora Kil (S) till Norratorp, Hälleberga (H) (Stora Kil AIIa:4 (1911-1923) Bild 3130 / sid 636).
Flyttade 1918-04-25 från Norratorp, Hälleberga (H) till Strand, Brunskog (S) (Hälleberga AIIa:3 (1911-1921) Bild 55 / sid 43).
Flyttade 1919-02-07 från Strand, Brunskog (S) till Arvika östra (S) (Brunskog AIIa:3 (1909-1920) Bild 256 / sid 231).
Flyttade 1919-06-11 från Arvika östra (S) till Rottneros, Sunne (S) (Arvika stadsförsamling AIIa:12 (1916-1920) Bild 408 / sid 396).
Flyttade 1920-04-19 från Rottneros, Sunne (S) till Klaxås, Frykerud (S) (Sunne AIIa:13 (1910-1920) Bild 4740 / sid 1456).
Flyttade 1921-11-10 från Klaxås, Frykerud (S) till Ås, Alster (S) (Frykerud AIIa:5 (1918-1923) Bild 3870 / sid 375).
Flyttade 1922-11-11 från Ås, Alster (S) till Rud, Grava (S) (Alster AIIa:2 (1916-1925) Bild 411 / sid 375).
Flyttade 1923-11-14 från Rud, Grava (S) till Sannerud, Stora Kil (S) (Grava AIIa:12 (1923-1928) Bild 3390 / sid 300).
Flyttade 1924-07-15 från Sannerud, Stora Kil (S) till Arvika östra (S) (Stora Kil AIIa:7 (1924-1933) Bild 1530 / sid 544).
Död 1976-06-28 i Högsbo (O) (SDB6).
Nils Erik Engström.
Född 1891-01-24 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:15 (1887-1896) Bild 1120 / sid 97). Död 1976-06-28 i Högsbo (O) (SDB6). Renhållningsarbetare
F Otto August Nilsson Engström.
Född 1864-08-16 i Östmark (S) (Ytterhogdal AI:15 (1887-1896) Bild 1120 / sid 97).
   
 
   
 
M Anna Kristina Eriksdotter.
Född 1868-05-31 i Aspan, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:5 (1862-1874) Bild 650 / sid 60). Död 1897-12-27 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AIIa:1 (1897-1908) Bild 1300 / sid 117).
MF Erik Månsson.
Född 1848-05-29 i Getkölen, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 220 / sid 433). Död 1920-01-08 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AIIa:2 (1908-1921) Bild 3370 / sid 317).
MFF Måns Olsson.
Född 1816-02-06 i Vik, Ljusdal (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 26 / sid 45). Död 1891-01-21 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:15 (1887-1896) Bild 1120 / sid 97). Mjölnare
MFM Anna Ersdotter.
Född 1819-02-09 i Viken, Haverö (Y) (Haverö C:3 115). Död 1891-07-14 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:15 (1887-1896) Bild 1120 / sid 97).
MM Anna Carlsdotter.
Född 1845-09-17 i Aspan, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:4 (1833-1861) Bild 360 / sid 61). Död 1914-06-23 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AIIa:2 (1908-1921) Bild 3370 / sid 317).
 
 

Relationer och barn

Gift 1917-03-13 (Hälleberga AIIa:3 (1911-1921) Bild 55 / sid 43).

Edla Margareta Karlsson.
Född 1895-11-02 i Hälleberga (H) (Hälleberga AIIa:3 (1911-1921) Bild 55 / sid 43).
Död 1970-03-30 i Västra Frölunda (O) (SDB6).

Anna Greta Ingeborg Engström.
Född 1917-02-09 i Norratorp, Hälleberga (H) (Hälleberga AIIa:3 (1911-1921) Bild 55 / sid 43).
Död 1998-09-07 i Köping (U) (SDB6).

Vivi Ellen Lilly Engström.
Född 1919-05-27 i Rottneros, Sunne (S) (Arvika stadsförsamling AIIa:12 (1916-1920) Bild 408 / sid 396).
Död 1995-02-05 i Husby-Ärlinghundra (AB) (SDB6).

Engla Sylvia Linnéa Engström.
Född 1923-07-15 i Sannerud, Stora Kil (S) (Stora Kil AIIa:4 (1911-1923) Bild 3500 / sid 673).
Död 1991-11-06 i Tynnered (O) (SDB6).

Karl Erik Valentin Engström.
Född 1925-12-09 i Arvika östra (S) (Arvika stadsförsamling AIIa:19 (1921-1936) Bild 134 / sid 530).
Död 1976-12-23 i Nylöse (O) (SDB6).

Nils Reidar Eugen Engström.
Född 1933-02-10 i Arvika östra (S) (Arvika stadsförsamling AIIa:19 (1921-1936) Bild 134 / sid 530).
Död 1997-03-05 i Tynnered (O) (SDB6).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister