Född 1883-08-08 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:4 (1876-1885) Bild 97 / sid 93).
Flyttade 1901-06-06 från Kyrkbyn, Ramsjö (X) till Hanebo (X) (Ramsjö AIIa:1a (1900-1905) Bild 2140 / sid 203).
Flyttade 1904-12-28 från Hanebo (X) till Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:1a (1900-1905) Bild 2140 / sid 203).
Flyttade 1906-04-09 från Kyrkbyn, Ramsjö (X) till Koldemo, Arbrå (X) (Ramsjö AIIa:2 (1906-1912) Bild 2500 / sid 240).
Flyttade 1909-11-12 från Koldemo, Arbrå (X) till Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Arbrå AIIa:3b (1906-1910) Bild 2730 / sid 607).
Flyttade 1920-02-25 från Kyrkbyn, Ramsjö (X) till Munkflohögen, Häggenås (Z) (Ramsjö AIIa:3 (1913-1921) Bild 1270 / sid 106).
Flyttade 1928-12-15 från Munkflohögen, Häggenås (Z) till Hornsberg, Frösö (Z) (Häggenås AIIa:4b (1922-1936) Bild 1110 / sid 403).
Gunilla Backström.
Född 1883-08-08 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:4 (1876-1885) Bild 97 / sid 93).
F Per Persson Backström.
Född 1835-10-17 i Ekshärad (S) (Ramsjö AI:4 (1876-1885) Bild 84 / sid 80). Död 1918-11-17 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:3 (1913-1921) Bild 2750 / sid 254).
   
 
   
 
M Karin Larsdotter.
Född 1853-12-09 i Ramsjö (X) (Ramsjö AI:1 (1853-1861) Bild 57 / sid 52). Död 1931-04-11 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö F:3 (1895-1937) Bild 1380 / sid 130).
MF Lars Olofsson.
Född 1826-10-13 i Hedsjö, Ramsjö (X) (Ljusdal AI:8b (1827-1833) Bild 263 / sid 254). Död 1902-06-15 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö F:3 (1895-1937) Bild 370 / sid 29).
MFF Olof Larsson.
Född 1799-01-08 i Ljusdal (X) (Ljusdal AI:8b (1827-1833) Bild 263 / sid 254). Död 1870-06-23 i Holmsveden, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:2 (1861-1870) Bild 54 / sid 49).
MFM Karin Persdotter.
Född 1801-01-18 i Bäckebo, Ljusdal (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 281 / sid 277). Död 1880-06-19 i Holmsveden, Ramsjö (X) (Ramsjö F:2 (1875-1894) Bild 14 / sid 10).
MM Anna Jonsdotter.
Född 1827-06-03 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 84 / sid 161). Död 1905-02-19 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö F:3 (1895-1937) Bild 470 / sid 39).
MMF Jonas Larsson.
Född 1805-04-18 i Ramsjö (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 301 / sid 297). Död 1869-08-18 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö C:2 (1861-1871) Bild 81 / sid 77).
MMM Karin Månsdotter.
Född 1801-10-06 i Ramsjö (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 283 / sid 279). Död 1845-05-30 i Västra Ramsjö, Ramsjö (X) (Ljusdal EI:2 (1831-1861) Bild 67).

Relationer och barn

Gift 1906-04-20 i Gävle (Ramsjö EI:3 (1895-1947) Bild 340 / sid 26).
Skild 1933-02-06 (Häggenås AIIa:4b (1922-1936) Bild 1110 / sid 403).

Aron Zakeus Jonsson.
Född 1884-01-19 i Hälsingtuna (X) (Ramsjö AIIa:2 (1906-1912) Bild 2500 / sid 240).

Anna Greta Jonsson.
Född 1906-09-20 i Koldemo, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:2c (1904-1907) Bild 1110 / sid 825).

Olof Folke Jonsson.
Född 1907-12-14 i Koldemo, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:3b (1906-1910) Bild 2730 / sid 607).
Död 1954-08-25 i Östersund (Z) (SDB5).

Karin Jonsson.
Född 1909-04-15 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Arbrå AIIa:3b (1906-1910) Bild 2730 / sid 607).
Död 1984-11-25 i Sankt Göran (AB) (SDB5).

Berta Jonsson.
Född 1910-07-16 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:2 (1906-1912) Bild 2500 / sid 240).
Död 1994-11-03 i Boo (AB) (SDB5).

Nils Adrian Jonsson.
Född 1912-03-04 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:2 (1906-1912) Bild 2590 / sid 249).
Död 1962-08-10 i Håsjön, Ramsele (Y) (SDB5).

Lisa Jonsson.
Född 1915-05-16 i Holmsveden, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:3 (1913-1921) Bild 1270 / sid 106).
Död 1995-03-01 i Östersund (Z) (SDB5).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister