Född 1862-03-23 i Ramsjö (X) (Ramsjö AI:2 (1861-1870) Bild 64 / sid 59).
Flyttade 1892-10-19 från Kyrkbyn, Ramsjö (X) till Ånge, Borgsjö (Y) (Ramsjö AI:7 (1893-1899) Bild 2290 / sid 218).
Flyttade 1897 från Ånge, Borgsjö (Y) till Bräcke by, Bräcke (Z) (Borgsjö AIIa:1b (1891-1901) Bild 289 / sid 604).
Flyttade 1898-10-04 från Bräcke by, Bräcke (Z) till Böle, Hanebo (X) (Bräcke AI:10 (1892-1899) Bild 2050 / sid 194).
Flyttade 1908-10-17 från Böle, Hanebo (X) till Wik, Bollnäs (X) (Hanebo AIIa:4 (1902-1909) Bild 2710 / sid 595).
Flyttade 1926 från Wik, Bollnäs (X) till Säversta, Bollnäs (X) (Bollnäs AIIa:18 (1923-1931) Bild 3750 / sid 361).
Död 1935-04-24 i Säversta, Bollnäs (X) (Bollnäs AIIa:20 (1926-1937) Bild 1920 / sid 193).
Anna Larsdotter.
Född 1862-03-23 i Ramsjö (X) (Ramsjö AI:2 (1861-1870) Bild 64 / sid 59). Död 1935-04-24 i Säversta, Bollnäs (X) (Bollnäs AIIa:20 (1926-1937) Bild 1920 / sid 193).
F Lars Olofsson.
Född 1826-10-13 i Hedsjö, Ramsjö (X) (Ljusdal AI:8b (1827-1833) Bild 263 / sid 254). Död 1902-06-15 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö F:3 (1895-1937) Bild 370 / sid 29).
FF Olof Larsson.
Född 1799-01-08 i Ljusdal (X) (Ljusdal AI:8b (1827-1833) Bild 263 / sid 254). Död 1870-06-23 i Holmsveden, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:2 (1861-1870) Bild 54 / sid 49).
 
 
FM Karin Persdotter.
Född 1801-01-18 i Bäckebo, Ljusdal (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 281 / sid 277). Död 1880-06-19 i Holmsveden, Ramsjö (X) (Ramsjö F:2 (1875-1894) Bild 14 / sid 10).
FMF Per Snar.
Född 1767-07-26 i Ljusdal (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 129 / sid 125). Död 1845-03-15 i Hedsjö, Ramsjö (X) (Ljusdal AI:10 (1841-1845) Bild 294 / sid 290). Soldat
FMM Sara Olofsdotter.
Född 1769-07-21 i Bäckebo, Ljusdal (X). Död 1830-04-16 i Hedsjö, Ramsjö (X) (Ljusdal AI:8b (1827-1833) Bild 263 / sid 254).
M Anna Jonsdotter.
Född 1827-06-03 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 84 / sid 161). Död 1905-02-19 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö F:3 (1895-1937) Bild 470 / sid 39).
MF Jonas Larsson.
Född 1805-04-18 i Ramsjö (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 301 / sid 297). Död 1869-08-18 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö C:2 (1861-1871) Bild 81 / sid 77).
MFF Lars Jonsson.
Född 1772-02-11 i Ramsjö (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 144 / sid 140). Död 1837-11-04 i Västra Ramsjö, Ramsjö (X) (Ljusdal AI:9 (1832-1840) Bild 268 / sid 263). Nämndeman
MFM Anna Persdotter.
Född 1784-09-05 i Hedsjö, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 207 / sid 203). Död 1866-04-24 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö C:2 (1861-1871) Bild 74 / sid 70).
MM Karin Månsdotter.
Född 1801-10-06 i Ramsjö (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 283 / sid 279). Död 1845-05-30 i Västra Ramsjö, Ramsjö (X) (Ljusdal EI:2 (1831-1861) Bild 67).
MMF Måns Persson.
Född 1763-03-06 i Ramsjö (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 112 / sid 108). Död 1827-12-20 i Ramsjö (X) (Ljusdal F:2 (1792-1843) Bild 185). Bonde
MMM Elisabet Johansdotter Grubb.
Född 1766-06-24 (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 123 / sid 119). Död 1830-11-26 i Ramsjö (X) (Ljusdal F:2 (1792-1843) Bild 191).

Relationer och barn

.

Anna .
Född 1881-11-22 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:4 (1876-1885) Bild 84 / sid 80).
Död 1884-04-15 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö F:2 (1875-1894) Bild 26 / sid 22).

Gift 1887-04-11 (Ramsjö AI:6 (1886-1892) Bild 250 / sid 245).

Johannes Tegelström.
Född 1863-09-06 i Ramsjö (X) (Ramsjö AI:6 (1886-1892) Bild 250 / sid 245).
Död 1944-03-13 i Säversta, Bollnäs (X) (SDB6).

Johan Arvid Tegelström.
Född 1887-06-04 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:6 (1886-1892) Bild 250 / sid 245).
Död 1961-07-05 i Matteus (AB) (SDB6).

Kristina Alvida Tegelström.
Född 1888-07-24 i Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö C:4 (1882-1888) Bild 95).
Död 1961-12-15 i Säversta, Bollnäs (X) (SDB6).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister