Städerska
Född 1894-08-07 i Ytterlännäs (Y) (Boteå AI:10 (1886-1894) Bild 233 / sid 219).
Flyttade 1894-11-16 från Undrom, Boteå (Y) till Lästa, Ytterlännäs (Y) (Boteå AI:10 (1886-1894) Bild 233 / sid 219).
Flyttade 1901 från Lästa, Ytterlännäs (Y) till Lästa-Wäja Ångsåg, Ytterlännäs (Y) (Ytterlännäs AIIa:4 (1900-1909) Bild 1690 / sid 464).
Flyttade 1903-08-12 från Lästa-Wäja Ångsåg, Ytterlännäs (Y) till Nobel Krut, Karlskoga (T) (Ytterlännäs AIIa:4 (1900-1909) Bild 2330 / sid 528).
Flyttade 1913-01-08 från Björkborn, Karlskoga (T) till Adolf Fredrik (AB) (Karlskoga AIIa:22b (1911-1922) Bild 1940 / sid 468).
Flyttade 1915-11-16 från Adolf Fredrik (AB) till Björkborn, Karlskoga (T) (Karlskoga AIIa:22b (1911-1922) Bild 2010 / sid 475).
Flyttade 1917 från Björkborn, Karlskoga (T) till Bregårdstorp, Karlskoga (T) (Karlskoga AIIa:22b (1911-1922) Bild 1940 / sid 468).
Flyttade 1920 från Karlskoga (T) till Björkborn, Karlskoga (T) (Karlskoga AIIa:43 (1918-1931) Bild 3700 / sid 1714).
Flyttade 1936 från Björkborn, Karlskoga (T) till Bohult, Karlskoga (T) (Karlskoga AIIa:47 (1922-1937) Bild 1390 / sid 132).
Död 1963-02-20 i Karlskoga (T) (SDB6).
Gunhild Birgitta Lovisa Pettersson.
Född 1894-08-07 i Ytterlännäs (Y) (Boteå AI:10 (1886-1894) Bild 233 / sid 219). Död 1963-02-20 i Karlskoga (T) (SDB6). Städerska
F Anders Gustaf Pettersson.
Född 1866-04-24 i Karlskoga (T) (Boteå AI:10 (1886-1894) Bild 233 / sid 219). Död 1945-06-02 i Bohult, Karlskoga (T) (SDB6).
   
 
   
 
M Sara Margreta Hedqvist.
Född 1866-06-26 i Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:2 (1861-1870) Bild 40 / sid 35). Död 1943-03-15 i Bohult, Karlskoga (T) (SDB6).
MF Anders Hedqvist.
Född 1840-07-04 i Kättbo, Venjan (W) (Venjan C:6 (1825-1859) Bild 38 / sid 69). Död 1911-01-03 i Frånö, Gudmundrå (Y) (Gudmundrå F:4 (1901-1915) Bild 1570 / sid 151). Skräddare, Bonde, Torpare
MFF Per Persson Brus.
Född 1812-05-23 i Venjan (W) (Venjan AI:11a (1838-1848) Bild 67 / sid 62). Soldat
MFM Marget Svensdotter.
Född 1814-03-01 i Venjan (W) (Venjan AI:11a (1838-1848) Bild 67 / sid 62).
MM Brita Johansdotter.
Född 1842-02-23 i Östra Ramsjö, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 168 / sid 329). Död 1909-12-08 i Frånö, Gudmundrå (Y) (Gudmundrå F:4 (1901-1915) Bild 1380 / sid 132).
MMF Johannes Johan Mattsson.
Född 1812-03-05 i Åkern, Ljusdal (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 9 / sid 11). Död 1882-06-13 i Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö F:2 (1875-1894) Bild 21 / sid 17).
MMM Sara Olofsdotter.
Född 1811-10-18 i Sund, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 7 / sid 7). Död 1859-09-12 i Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö F:1 (1853-1860) Bild 10).

Relationer och barn

Gift 1917-05-12 (Karlskoga AIIa:23b (1910-1918) Bild 210 / sid 315).

Karl Linus Nilsson.
Född 1889-11-25 i Karlskoga (T) (Karlskoga AIIa:23b (1910-1918) Bild 210 / sid 315).
Död 1936-12-26 i Bohult, Karlskoga (T) (SDB6).

Karl Torgny Nilsson.
Född 1917-08-08 i Bregårdstorp, Karlskoga (T) (Karlskoga AIIa:23b (1910-1918) Bild 210 / sid 315).
Död 1974-05-05 i Längbro (T) (SDB6).

Zenta Margareta Nilsson.
Född 1921-06-10 i Björkborn, Karlskoga (T) (Karlskoga AIIa:22b (1911-1922) Bild 1870 / sid 461).
Död 1990-09-02 i Karlskoga (T) (SDB6).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister