Född 1884-05-18 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:4 (1876-1885) Bild 103 / sid 99).
Flyttade 1909 från Vås, Ramsjö (X) till Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:2 (1906-1912) Bild 4270 / sid 417).
Flyttade 1916-09-04 från Sund, Ramsjö (X) till Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:3 (1913-1921) Bild 3640 / sid 343).
Död 1965-05-30 i Kläppa, Ljusdal (X) (SDB5).
Märta Wilhelmina Persdotter.
Född 1884-05-18 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:4 (1876-1885) Bild 103 / sid 99). Död 1965-05-30 i Kläppa, Ljusdal (X) (SDB5).
F Per Persson.
Född 1850-06-08 i Vås, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 240 / sid 473). Död 1888-04-09 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:6 (1886-1892) Bild 411 / sid 406). Torpare
FF Per Persson.
Född 1809-07-01 i Grubban, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:5 (1807-1813) Bild 660 / sid 59). Död 1884-02-11 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö F:2 (1875-1894) Bild 25 / sid 21). Bonde
FFF Per Jonsson.
Född 1778-07-26 i Sund, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 173 / sid 169). Död 1854-07-23 i Grubban, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:11 (1851-1860) Bild 900 / sid 85). Bonde
FFM Märta Jonsdotter.
Född 1775-02-08 i Fåssjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 56). Död 1842-09-13 i Grubban, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:4 (1833-1861) Bild 990 / sid 237).
FM Sigrid Eriksdotter.
Född 1815-08-25 i Vås, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 23 / sid 39). Död 1874-06-07 i Gåda, Ramsjö (X) (Ramsjö C:2 (1861-1871) Bild 87 / sid 83).
 
 
M Anna Andersdotter.
Född 1853-04-21 i Ovanåker (X) (Ramsjö AI:4 (1876-1885) Bild 103 / sid 99). Död 1930-05-13 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:4 (1922-1933) Bild 4420 / sid 429).
   
 
   
 

Relationer och barn

.

Ester Margreta Emerentia Persdotter.
Född 1908-03-31 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö C:6 (1895-1913) Bild 1410 / sid 133).
Död 1908-04-15 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö F:3 (1895-1937) Bild 570 / sid 49).

Gift 1909-12-31 (Ramsjö AIIa:2 (1906-1912) Bild 3440 / sid 334).

Per Persson Skön.
Född 1875-08-01 i Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö C:3 (1871-1882) Bild 25).
Död 1950-09-20 i Holmsveden, Ramsjö (X) (SDB5).

Svea Katarina Skön.
Född 1909-04-24 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:2 (1906-1912) Bild 4270 / sid 417).
Död 1986-03-03 i Ljusdal (X) (SDB5).

Anna Margreta Schön.
Född 1911-09-13 i Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:2 (1906-1912) Bild 3440 / sid 334).
Död 2004-02-22 i Alfta (X) (SDB5).

Erik Herbert Eugén Schön.
Född 1913-09-27 i Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö C:6 (1895-1913) Bild 1970 / sid 189).
Död 1982-06-06 i Hovsberg, Ljusdal (X) (SDB5).

Arvid Erland Skön.
Född 1916-04-01 i Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:3 (1913-1921) Bild 3640 / sid 343).
Död 1974-01-04 i Sollefteå (Y) (SDB5).

Märta Selvy Schön.
Född 1918-10-26 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:3 (1913-1921) Bild 4580 / sid 438).
Död 1918-10-31 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö F:3 (1895-1937) Bild 960 / sid 88).

Anders Gottfrid Schön.
Född 1920-03-16 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:3 (1913-1921) Bild 4580 / sid 438).
Död 1983-04-29 i Holmsveden, Ramsjö (X) (SDB5).

Rut Irma Helmy Schön.
Född 1922-08-29 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:4 (1922-1933) Bild 4490 / sid 436).
Död 1993-06-18 i Ljusdal (X) (SDB5).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister