Född 1866-06-26 i Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:2 (1861-1870) Bild 40 / sid 35).
Flyttade 1867-10-19 från Sund, Ramsjö (X) till Råggärde, Ljusdal (X) (Ramsjö AI:2 (1861-1870) Bild 40 / sid 35).
Flyttade 1872-07-14 från Råggärde, Ljusdal (X) till Sund, Ramsjö (X) (Ljusdal AI:20b (1871-1875) Bild 165 / sid 381).
Flyttade 1882-09-07 från Sund, Ramsjö (X) till Hedvig Eleonora (AB) (Ramsjö AI:4 (1876-1885) Bild 69 / sid 65).
Flyttade 1882-10-09 från Hedvig Eleonora (AB) till Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:4 (1876-1885) Bild 69 / sid 65).
Flyttade 1890-03-18 från Sund, Ramsjö (X) till Undrom, Boteå (Y) (Ramsjö AI:6 (1886-1892) Bild 328 / sid 323).
Flyttade 1894-11-16 från Undrom, Boteå (Y) till Lästa, Ytterlännäs (Y) (Boteå AI:10 (1886-1894) Bild 233 / sid 219).
Flyttade 1901 från Lästa, Ytterlännäs (Y) till Lästa-Wäja Ångsåg, Ytterlännäs (Y) (Ytterlännäs AIIa:4 (1900-1909) Bild 1690 / sid 464).
Flyttade 1903-08-12 från Lästa-Wäja Ångsåg, Ytterlännäs (Y) till Nobel Krut, Karlskoga (T) (Ytterlännäs AIIa:4 (1900-1909) Bild 2330 / sid 528).
Död 1943-03-15 i Bohult, Karlskoga (T) (SDB6).
Sara Margreta Hedqvist.
Född 1866-06-26 i Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:2 (1861-1870) Bild 40 / sid 35). Död 1943-03-15 i Bohult, Karlskoga (T) (SDB6).
F Anders Hedqvist.
Född 1840-07-04 i Kättbo, Venjan (W) (Venjan C:6 (1825-1859) Bild 38 / sid 69). Död 1911-01-03 i Frånö, Gudmundrå (Y) (Gudmundrå F:4 (1901-1915) Bild 1570 / sid 151). Skräddare, Bonde, Torpare
FF Per Persson Brus.
Född 1812-05-23 i Venjan (W) (Venjan AI:11a (1838-1848) Bild 67 / sid 62). Soldat
 
 
FM Marget Svensdotter.
Född 1814-03-01 i Venjan (W) (Venjan AI:11a (1838-1848) Bild 67 / sid 62).
 
 
M Brita Johansdotter.
Född 1842-02-23 i Östra Ramsjö, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 168 / sid 329). Död 1909-12-08 i Frånö, Gudmundrå (Y) (Gudmundrå F:4 (1901-1915) Bild 1380 / sid 132).
MF Johannes Johan Mattsson.
Född 1812-03-05 i Åkern, Ljusdal (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 9 / sid 11). Död 1882-06-13 i Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö F:2 (1875-1894) Bild 21 / sid 17).
MFF Matts Johansson Ljus.
Född 1786-08-21 i Åkern, Ljusdal (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 215 / sid 211). Död 1815 i Norge (Ljusdal F:2 (1792-1843) Bild 122).
MFM Ella Johansdotter.
Född 1786-10-15 i Skogsta, Ljusdal (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 216 / sid 212). Död 1872-11-15 i Fattighuset, Ljusdal (X) (Ljusdal F:3 (1862-1887) Bild 53).
MM Sara Olofsdotter.
Född 1811-10-18 i Sund, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 7 / sid 7). Död 1859-09-12 i Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö F:1 (1853-1860) Bild 10).
MMF Olof Jonsson.
Född 1769-04-05 i Sund, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 135 / sid 131). Död 1841-12-18 i Ramsjö (X) (Ljusdal F:2 (1792-1843) Bild 212). Bonde
MMM Brita Olofsdotter.
Född 1783-07-24 i Ramsjö (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 201 / sid 197). Död 1862-12-18 i Ljusdal (X) (Ramsjö C:2 (1861-1871) Bild 71 / sid 67).

Relationer och barn

Gift 1894-02-11 i Boteå (Y) (Boteå EI:2 (1864-1894) Bild 53).

Anders Gustaf Pettersson.
Född 1866-04-24 i Karlskoga (T) (Boteå AI:10 (1886-1894) Bild 233 / sid 219).
Död 1945-06-02 i Bohult, Karlskoga (T) (SDB6).

Gunhild Birgitta Lovisa Pettersson.
Född 1894-08-07 i Ytterlännäs (Y) (Boteå AI:10 (1886-1894) Bild 233 / sid 219).
Död 1963-02-20 i Karlskoga (T) (SDB6).

Karl Gustaf hilding Pettersson.
Född 1897-09-07 i Lästa, Ytterlännäs (Y) (Ytterlännäs AIIa:1 (1895-1899) Bild 2560 / sid 246).

Dolfi Margareta Ingegerd Pettersson.
Född 1902-08-06 i Lästa-Wäja Ångsåg, Ytterlännäs (Y) (Ytterlännäs AIIa:4 (1900-1909) Bild 2330 / sid 528).

Viola Klara Margareta Pettersson.
Född 1907-04-06 i Björkborn, Karlskoga (T) (Karlskoga AIIa:11 (1906-1911) Bild 4040 / sid 374).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister