Född 1856-02-22 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:4 (1833-1861) Bild 650 / sid 119).
Döpt 1856-02-23 (Ytterhogdal C:4 (1833-1861) Bild 650 / sid 119).
Flyttade 1866-12-10 från Viken, Ytterhogdal (Z) till Husby, Vendel (C) (Ytterhogdal AI:12 (1861-1868) Bild 380 / sid 32).
Flyttade 1867-10-24 från Husby, Vendel (C) till Kyrkbyn, Arbrå (X) (Vendel AI:15a (1861-1871) Bild 55 / sid 37).
Flyttade 1885-06-09 från Kyrkbyn, Arbrå (X) till Berg, Hamrånge (X) (Arbrå AI:20b (1880-1885) Bild 197 / sid 190).
Flyttade 1885 från Berg, Hamrånge (X) till Arbrå (X) (Hamrånge AI:22a (1881-1885) Bild 129 / sid 123).
Flyttade 1886-11-13 från Koldemo, Arbrå (X) till Kyrkbyn, Arbrå (X) (Arbrå AI:21b (1885-1889) Bild 157 / sid 385).
Flyttade 1889-05-29 från Kyrkbyn, Arbrå (X) till Bro, Bollnäs (X) (Arbrå AI:21b (1885-1889) Bild 233 / sid 461).
Flyttade 1893-11-18 från Bro, Bollnäs (X) till Koldemo, Arbrå (X) (Bollnäs AI:27e (1891-1895) Bild 275 / sid 268).
Flyttade 1896-11-10 från Koldemo, Arbrå (X) till Prästgården, Bollnäs (X) (Arbrå AIIa:1b (1895-1900) Bild 1270 / sid 445).
Flyttade 1897-09-03 från Prästgården, Bollnäs (X) till Edstuga, Bollnäs (X) (Bollnäs AIIa:5 (1896-1904) Bild 620 / sid 33).
Flyttade 1900-10-11 från Edstuga, Bollnäs (X) till Kyrkbyn, Orsa (W) (Bollnäs AIIa:2 (1896-1910) Bild 490 / sid 20).
Flyttade 1903-04-08 från Kyrkbyn, Orsa (W) till Gävle Heliga Trefaldighet (X) (Orsa AIIa:1a (1900-1911) Bild 2920 / sid 276).
Flyttade 1910-02-12 från Gävle Heliga Trefaldighet (X) till Åsen, Ovansjö (X) (Gävle Heliga Trefaldighet AIIaa:11 (1896-1922) Bild 2070 / sid 4203).
Flyttade 1911-10-24 från Åsen, Ovansjö (X) till Sjulhamre, Ljusdal (X) (Ovansjö AIIa:10 (1906-1912) Bild 2020 / sid 996).
Flyttade 1913-02-07 från Sjulhamre, Ljusdal (X) till Östanfors, Stora Kopparberg (W) (Ljusdal AIIa:2f (1908-1919) Bild 1230 / sid 2119).
Flyttade 1914-03-03 från Östanfors, Stora Kopparberg (W) till Gävle Heliga Trefaldighet (X) (Stora Kopparberg AIIa:3 (1904-1915) Bild 680 / sid 33).
Död 1916-03-24 i Helsinggården, Stora Kopparberg (W) (Stora Kopparberg F:9 (1909-1930) Bild 770 / sid 71).
Dödsorsak: Tuberkulosis pulmon
Gunnild Bodin.
Född 1856-02-22 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:4 (1833-1861) Bild 650 / sid 119). Död 1916-03-24 i Helsinggården, Stora Kopparberg (W) (Stora Kopparberg F:9 (1909-1930) Bild 770 / sid 71).
F Per Olsson Bodin.
Född 1823-06-23 i Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 (1691-1861) Bild 580 / sid 107). Död 1874-01-29 i Kyrkbyn, Arbrå (X) (Arbrå AI:18b (1871-1876) Bild 179 / sid 163b). Handlande
   
 
   
 
M Karin Andersdotter.
Född 1832-12-23 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:10 (1846-1851) Bild 270 / sid 20). Död 1908-02-22 i Krylbo, Folkärna (W) (Folkärna AIIa:1e (1900-1911) Bild 500 / sid 1037).
MF Anders Pålsson.
Född 1789-09-28 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 670 / sid 125). Död 1880-05-03 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:14 (1877-1886) Bild 340 / sid 25).
MFF Pål Jonsson.
Född 1747-06-06 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:2 (1722-1764) Bild 670 / sid 125). Död 1809-07-20 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 1950 / sid 381).
MFM Kerstin Larsdotter.
Född 1753-12-30 i Säter, Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 (1691-1861) Bild 330 / sid 57). Död 1830-06-29 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 2100 / sid 411).
MM Gunnild Jonsdotter.
Född 1794-07-26 i Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:10 (1846-1851) Bild 270 / sid 20). Död 1884-10-18 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:14 (1877-1886) Bild 340 / sid 25).
MMF Jon Jonsson.
Född 1752-11-19 i Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:2 (1722-1764) Bild 880 / sid 167). Död 1834-01-10 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:8 (1832-1837) Bild 780 / sid 75).
MMM Gunilla Embriksdotter.
Född 1761-08-08 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:2 (1722-1764) Bild 1200 / sid 231). Död 1824-04-28 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:8 (1832-1837) Bild 780 / sid 75).

Relationer och barn

Gift 1885-07-11 (Hamrånge AI:22a (1881-1885) Bild 129 / sid 123).

Johan Andersson Hillborg.
Född 1859-12-14 i Hamrånge (X) (Hamrånge AI:22a (1881-1885) Bild 129 / sid 123).
Död 1933-02-26 i Gävle Staffan (X) (SDB6).

Olga Katrina Hillborg.
Född 1885-10-12 i Koldemo, Arbrå (X) (Arbrå AI:21b (1885-1889) Bild 157 / sid 385).
Död 1894-11-03 i Koldemo, Arbrå (X) (Arbrå AI:22b (1890-1894) Bild 102 / sid 355).

John Helge Hillborg.
Född 1887-05-08 i Kyrkbyn, Arbrå (X) (Arbrå AI:21b (1885-1889) Bild 233 / sid 461).
Död 1950-07-03 i Gävle Staffan (X) (SDB5).

Anna Torhild Hillborg.
Född 1888-12-20 i Kyrkbyn, Arbrå (X) (Arbrå AI:21b (1885-1889) Bild 233 / sid 461).
Död 1981-01-10 i Brännkyrka (AB) (SDB6).

Per Helmer Hillborg.
Född 1890-10-17 i Bro, Bollnäs (X) (Bollnäs AI:27e (1891-1895) Bild 275 / sid 268).
Död 1980-02-02 i Gävle Staffan (X) (SDB5).

Hanna Gunhild Hillborg.
Född 1892-07-21 i Bro, Bollnäs (X) (Bollnäs AI:27e (1891-1895) Bild 275 / sid 268).
Död 1969-04-16 i Oscar (AB) (SDB6).

Andreas Teodor Hillborg.
Född 1894-11-26 i Koldemo, Arbrå (X) (Arbrå AI:22b (1890-1894) Bild 102 / sid 355).
Död 1961-01-26 i Sundsvalls Gustav Adolf (Y) (SDB6).

Uno Axel Hillborg.
Född 1897-07-31 i Edstuga, Bollnäs (X) (Bollnäs AIIa:2 (1896-1910) Bild 490 / sid 20).
Död 1922-01-17 i Falu Kristine (W) (Gävle Heliga Trefaldighet FI:7 (1916-1925) Bild 1870 / sid 181).

Olga Gunvor Hillborg.
Född 1903-02-21 i Mora (W) (Mora C:14 (1895-1903) Bild 3260 / sid 323).
Död 1920-01-05 i Surarvet, Aspeboda (W) (Aspeboda F:4 (1895-1941) Bild 650 / sid 62).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister