Född 1827-02-24 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 1350 / sid 261).
Döpt 1827-02-26 (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 1350 / sid 261).
Död 1867-11-12 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:12 (1861-1868) Bild 870 / sid 81).
Anders Andersson Wikström.
Född 1827-02-24 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 1350 / sid 261). Död 1867-11-12 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:12 (1861-1868) Bild 870 / sid 81).
F Anders Ersson.
Född 1799-11-10 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 820 / sid 155). Död 1826-08-31 i Söderala (X) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 2090 / sid 409).
FF Erik Ersson.
Född 1752-08-07 i Huskölen, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:2 (1722-1764) Bild 860 / sid 163). Död 1813-02-09 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 1980 / sid 387).
 
 
FM Sönne Olsdotter.
Född 1766-12-31 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 120 / sid 15). Död 1836-01-21 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:4 (1833-1861) Bild 960 / sid 231).
FMF Olof Andersson.
Född 1733-03-12 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:2 (1722-1764) Bild 410 / sid 73). Död 1792-11-18 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 1830 / sid 357).
FMM Brita Jonsdotter.
Född 1728-08-06 i Fåssjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:2 (1722-1764) Bild 280 / sid 47 / Marianne Andersson). Död 1815-02-08 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 2010 / sid 393).
M Kerstin Pålsdotter.
Född 1793-12-30 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 750 / sid 141). Död 1880-10-10 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:14 (1877-1886) Bild 430 / sid 34).
MF Pål Turesson.
Född 1755-07-05 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:2 184). Död 1837-11-26 i Enåsen, Ramsjö (X) (Ytterhogdal C:4 sid. 6). Torpare
MFF Ture Hana.
Född 1722 i Västansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:2 (1785-1793) Bild 490 / sid 45). Död 1804-11-08 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 1910 / sid 373). Soldat
MFM Malin Pålsdotter.
Född 1725 i Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:2 (1785-1793) Bild 490 / sid 45).
MM Gölin Jonsdotter.
Född 1756-09-20 i Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:2 (1722-1764) Bild 1020 / sid 195). Död 1834-01-18 i Enåsen, Ramsjö (X) (Ytterhogdal C:4 (1833-1861) Bild 950 / sid 229).
MMF Jonas Eriksson Sjöman.
Född 1730 i Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:2 (1785-1793) Bild 490 / sid 45). Soldat, Bonde
MMM Kerstin Olofsdotter.
Född 1731 i Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:2 (1785-1793) Bild 490 / sid 45). Död 1807-04-05 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 1930 / sid 377).

Relationer och barn

Gift 1848-10-29 i Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:4 (1833-1861) Bild 1180 / sid 373).

Ingrid Ersdotter.
Född 1816-01-13 i Kyrkbyn, Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 (1691-1861) Bild 550 / sid 101).
Död 1862-01-28 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal EI:1 (1862-1886) Bild 500 / sid 45).

Anders Andersson.
Född 1849-07-28 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:4 (1833-1861) Bild 450 / sid 79).
Död 1856-04-02 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:11 (1851-1860) Bild 330 / sid 28).

Per Andersson Wikström.
Född 1852-07-14 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:4 (1833-1861) Bild 530 / sid 95).
Död 1938-01-19 i Gävle Heliga Trefaldighet (X) (SDB6).

Gift 1863-10-21 i Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal EI:1 (1862-1886) Bild 80 / sid 4).

Kristina Albertina Dahlström.
Född 1841-08-15 i Alfta (X) (Ytterhogdal AI:12 (1861-1868) Bild 870 / sid 81).
Död 1923-01-08 i Sandarne (X) (SDB6).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister