Född 1872-01-01 i Sörkämsta, Ljusdal (X) (Ljusdal AI:20c (1871-1875) Bild 93 / sid 506).
Flyttade 1873-10-12 från Sörkämsta, Ljusdal (X) till Åkern, Ljusdal (X) (Ljusdal AI:20c (1871-1875) Bild 93 / sid 506).
Flyttade 1899-06-20 från Åkern, Ljusdal (X) till Arbrå (X) (Ljusdal AIIa:1d (1896-1907) Bild 1430 / sid 1331).
Flyttade 1901 från Vallsta Station, Arbrå (X) till Koldemo, Arbrå (X) (Arbrå AIIa:2b (1901-1905) Bild 3770 / sid 711).
Flyttade 1902-11-22 från Koldemo, Arbrå (X) till Ljusdal (X) (Arbrå AIIa:2b (1901-1905) Bild 940 / sid 428).
Död 1958-10-18 i Ljusdal (X) (SDB5).
Sara Katrina Hamrén.
Född 1872-01-01 i Sörkämsta, Ljusdal (X) (Ljusdal AI:20c (1871-1875) Bild 93 / sid 506). Död 1958-10-18 i Ljusdal (X) (SDB5).
F Lars Jonsson Hamrén.
Född 1829-10-05 i Måga, Ljusdal (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 97 / sid 187). Död 1919-08-26 i Slotte, Ljusdal (X) (Ljusdal F:6 (1907-1922) Bild 1980 / sid 190). Skollärare, Hemmansägare, Häradsdommare
   
 
FM Sara Persdotter.
Född 1807-10-15 i Sillerbo, Ljusdal (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 311 / sid 307). Död 1891-03-15 i Åkern, Ljusdal (X) (Ljusdal F:4 (1888-1894) Bild 25).
 
 
M Brita Andersdotter.
Född 1835-02-23 i Tälle, Ljusdal (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 127 / sid 247). Död 1912-12-12 i Slotte, Ljusdal (X) (Ljusdal F:6 (1907-1922) Bild 930 / sid 85).
MF Anders Persson.
Född 1793-04-23 i Ljusdal (X) (Ljusdal AI:9 (1832-1840) Bild 490 / sid 484). Död 1857-08-21 i Tälle, Ljusdal (X) (Ljusdal AI:15 (1856-1860) Bild 386 / sid 381).
 
 
MM Karin Jonsdotter.
Född 1802-11-14 i Gärde, Ljusdal (X) (Ljusdal AI:8a (1827-1833) Bild 422 / sid 418). Död 1881-04-06 i Gärde, Ljusdal (X) (Ljusdal AI:21c (1876-1880) Bild 140 / sid 555).
MMF Jon Månsson.
Född 1753-03-16 i Viken, Haverö (Y) (Haverö C:2 103). Död 1832-01-22 i Gärde, Ljusdal (X) (Ljusdal F:2 (1792-1843) Bild 193). Bonde
MMM Brita Jonsdotter.
Född 1765-01-16 i Edänge, Ljusdal (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 119 / sid 115). Död 1838-04-30 i Gärde, Ljusdal (X) (Ljusdal F:2 (1792-1843) Bild 206).

Relationer och barn

Gift 1899-06-24 i Hudiksvall (X) (Ljusdal EI:6 (1895-1916) Bild 480 / sid 40).

Olof Oskar Wallberg.
Född 1869-06-19 i Färila (X) (Ljusdal EI:6 (1895-1916) Bild 480 / sid 40).
Död 1911-08-07 i Slotte, Ljusdal (X) (Ljusdal F:6 (1907-1922) Bild 730 / sid 65).

Bricken Ester Kristina Wallberg.
Född 1900-03-11 i Arbrå (X) (Arbrå AIIa:1b (1895-1900) Bild 3230 / sid 641).
Död 1963-07-24 i Ljusdal (X) (SDB5).

Elin Sara Margreta Wallberg.
Född 1901-09-14 i Arbrå (X) (Arbrå AIIa:2b (1901-1905) Bild 940 / sid 428).
Död 1904-04-01 i Tälle, Ljusdal (X) (Ljusdal F:5 (1895-1906) Bild 1590 / sid 151).

Karin Valborg Alice Wallberg.
Född 1903-04-20 i Tälle, Ljusdal (X) (Ljusdal AIIa:2f (1908-1919) Bild 1450 / sid 2141).
Död 1983-02-13 i Ljusdal (X) (SDB5).

Lilly Sara Margreta Wallberg.
Född 1904-08-20 i Tälle, Ljusdal (X) (Ljusdal AIIa:2f (1908-1919) Bild 1450 / sid 2141).
Död 1982-09-13 i Ljusdal (X) (SDB5).

Elin Gunborg Wallberg.
Född 1907-03-07 i Tälle, Ljusdal (X) (Ljusdal AIIa:1e (1896-1907) Bild 2150 / sid 1796).
Död 1907-10-18 i Sjulhamre, Ljusdal (X) (Ljusdal AIIa:1e (1896-1907) Bild 2150 / sid 1796).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister