Född 1879-10-16 i Torp (Y) (Torp C:9 (1879-1894) Bild 10 / sid 4).
Döpt 1879-11-16 (Torp C:9 (1879-1894) Bild 10 / sid 4).
Flyttade 1884-10-24 från Lillberg, Borgsjö (Y) till Stavre, Revsund (Z) (Borgsjö AI:5b (1880-1890) Bild 239 / sid 476).
Flyttade 1886-11-04 från Stavre, Revsund (Z) till Kringflyttande, Långsele (Y) (Revsund AI:12 (1880-1890) p. 211).
Flyttade 1893-01-23 från Kringflyttande, Långsele (Y) till Översjäla, Själevad (Y) (Långsele AI:12a (1888-1897) Bild 358 / sid 348).
Flyttade 1895-11-01 från Översjäla, Själevad (Y) till Bredbyn, Anundsjö (Y) (Själevad AI:13c (1883-1896) Bild 112 / sid 823).
Flyttade 1898-09-02 från Bredbyn, Anundsjö (Y) till Näs, Anundsjö (Y) (Anundsjö AIIa:1a (1895-1907) Bild 790 / sid 67).
Flyttade 1900-09-15 från Näs, Anundsjö (Y) till Nyby, Vännäs (AC) (Anundsjö AIIa:1b (1895-1907) Bild 2080 / sid 596).
Flyttade 1903-01-31 från Nyby, Vännäs (AC) till Näs, Anundsjö (Y) (Vännäs AIIa:1b (1900-1904) Bild 1640 / sid 402).
Flyttade 1903-10-26 från Näs, Anundsjö (Y) till Jörns station, Jörn (AC) (Anundsjö AIIa:1b (1895-1907) Bild 2400 / sid 628).
Flyttade 1911-01-31 från Jörns station, Jörn (AC) till Västra Malmberget, Gällivare kbfd (BD) (Jörn AIIa:1 (1900-1912) Bild 2730 / sid 262).
Död 1973-07-15 i Boden, Överluleå (BD) (SDB5).
Ida Amanda Byberg.
Född 1879-10-16 i Torp (Y) (Torp C:9 (1879-1894) Bild 10 / sid 4). Död 1973-07-15 i Boden, Överluleå (BD) (SDB5).
F Jonas Petter Byberg.
Född 1853-10-20 i Gubbyn, Borgsjö (Y) (Borgsjö C:2 (1847-1859) Bild 13 / sid 19). Död 1936-04-05 i Österhångsta, Torp (Y) (SE/RA/420401/01/H 1 AA/2910 (1936), bildid: A0032749_01040). Banvakt, Arbetare
FF Jonas Jönsson Byberg.
Född 1804-06-22 i Handsjön, Rätan (Z) (Rätan C:2 (1793-1856) Bild 150 / sid 19). Död 1874-02-03 i Lillberg, Borgsjö (Y) (Borgsjö F:1 (1862-1880) Bild 44).
FFF Jöns Byberg.
Född 1771-03-12 i Handsjön, Rätan (Z) (Rätan C:1 168). Död 1842-11-09 i Överturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 329). Dragon
FFM Märta Andersdotter.
Född 1776-07-05 i Berg (Z) (Berg C:3 (1775-1843) Bild 100 / sid 11). Död 1853-04-06 i Överturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 335).
FM Märta Persdotter.
Född 1820-12-10 i Byn, Borgsjö (Y) (Borgsjö AI:1 (1844-1852) p. 207 Gubbyn / Märit Inga). Död 1906-09-29 i Lillberg, Borgsjö (Y) (SE/RA/420401/01/H 1 AA/1482 (1906), bildid: A0030724_01210).
 
 
M Brita Helena Bergman.
Född 1857-02-08 i Österhångsta, Torp (Y) (Torp C:6 (1843-1860) Bild 154 / sid 149). Död 1932-01-22 i Österhångsta, Torp (Y) (SE/RA/420401/01/H 1 AA/2764 (1932), bildid: A0032603_00970).
   
 
   
 

Relationer och barn

Gift 1898-10-08 (Anundsjö AIIa:1b (1895-1907) Bild 2080 / sid 596).

Sven Johan Wallin.
Född 1876-03-20 i Anundsjö (Y) (Anundsjö AIIa:1b (1895-1907) Bild 2080 / sid 596).
Död 1943-09-07 i Boden, Överluleå (BD) (SDB6).

Signe Hermidia Wallin.
Född 1899-03-01 i Näs, Anundsjö (Y) (Anundsjö AIIa:1b (1895-1907) Bild 2080 / sid 596).

Johan Alfred Wallin.
Född 1901-02-19 i Nyby, Vännäs (AC) (Vännäs AIIa:1b (1900-1904) Bild 1640 / sid 402).
Död 1904-07-31 i Jörns station, Jörn (AC) (Jörn F:2 (1895-1913) Bild 840 / sid 76).

Anders Einar Wallin.
Född 1903-01-24 i Näs, Anundsjö (Y) (Anundsjö AIIa:1b (1895-1907) Bild 2400 / sid 628).
Död 1974-10-21 i Boden, Överluleå (BD) (SDB6).

Elsa Linnéa Wallin.
Född 1905-03-12 i Jörns station, Jörn (AC) (Jörn AIIa:1 (1900-1912) Bild 2730 / sid 262).

Olof Viktor Wallin.
Född 1906-08-26 i Jörns station, Jörn (AC) (Jörn AIIa:1 (1900-1912) Bild 2730 / sid 262).
Död 1911-01-24 i Jörns station, Jörn (AC) (Jörn AIIa:1 (1900-1912) Bild 2730 / sid 262).

Agda Margareta Wallin.
Född 1909-08-04 i Jörns station, Jörn (AC) (Jörn AIIa:1 (1900-1912) Bild 2730 / sid 262).

Sven Folke Wallin.
Född 1915-01-27 i Västra Malmberget, Gällivare kbfd (BD) (Gällivare AIIa:27b (1913-1927) Bild 790 / sid 2490).
Död 1983-07-20 i Boden, Överluleå (BD) (SDB6).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister