Folkskollärare
Född 1893-06-29 i Västanå, Alfta (X) (Alfta C:8 onum.).
Döpt 1893-07-23 (Alfta C:8 onum.).
Flyttade 1905 från Västanå, Alfta (X) till Nordanå, Alfta (X) (Alfta AIIa:1a (1900-1905) Bild 4540 / sid 438).
Flyttade 1912-08-23 från Nordanå, Alfta (X) till Delsbo (X) (Alfta AIIa:3b (1906-1910) Bild 200 / sid 474).
Flyttade 1915-12-31 från Delsbo (X) till Västanå, Alfta (X) (Alfta AIIa:4b (1911-1920) Bild 2660 / sid 540).
Flyttade 1916 från Västanå, Alfta (X) till Kyrkbyn, Alfta (X) (Alfta AIIa:4b (1911-1920) Bild 2660 / sid 540).
Flyttade 1921 från Kyrkbyn, Alfta (X) till Näsbyn, Alfta (X) (Alfta AIIa:5a (1921-1931) Bild 1860 / sid 170).
Flyttade 1928 från Näsbyn, Alfta (X) till Gundbo, Alfta (X) (Alfta AIIa:5c (1921-1931) Bild 1480 / sid 838).
Död 1941-03-26 i Gundbo, Alfta (X) (SDB6).
Agda Birgitta Östlund.
Född 1893-06-29 i Västanå, Alfta (X) (Alfta C:8 onum.). Död 1941-03-26 i Gundbo, Alfta (X) (SDB6). Folkskollärare
F Johan Axel Östlund.
Född 1855-11-05 i Sunne (Z) (Alfta AI:26A(1896-1900) p. 385). Död 1924-11-16 i Västanå, Alfta (X) (Alfta AIIa:5b (1921-1931) Bild 3270 / sid 667).
   
 
   
 
M Brita Kristina Medelberg.
Född 1866-01-04 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:5 (1862-1874) Bild 390 / sid 34). Död 1922-07-22 i Västanå, Alfta (X) (Alfta AIIa:5b (1921-1931) Bild 3200 / sid 660 Västanå¥). Barnmorska
MF Erik Medelberg.
Född 1838-10-09 i Tuna (Y) (Ytterhogdal AI:12 (1861-1868) p. 47). Död 1886-03-08 i Jokkmokk (BD) (Jokkmokk F:1 p. 45). Handlande, Arrendator, Byggmästare
 
 
MM Brita Olsdotter.
Född 1842-01-16 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:4 onum.). Död 1931-10-16 i Gundbo, Alfta (X) (Alfta AIIa:6c (1931-1941) Bild 790 / sid 821). Telefonförestånderska
MMF Olof Larsson.
Född 1821-10-29 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 sid. 244). Död 1877-01-02 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal E:1 p. 83). Torpare
MMM Kerstin Andersdotter.
Född 1816-01-01 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 sid. 220). Död 1911-01-19 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AIIa:2 (1908-1921) Bild 2020 / sid 182).

Relationer och barn

Gift 1916-01-21 (Alfta AIIa:4a (1911-1920) Bild 1610 / sid 149).

Edvard Jonsson.
Född 1888-03-18 i Alfta (X) (Alfta AIIa:4a (1911-1920) Bild 1610 / sid 149).
Död 1918-11-22 i Kyrkbyn, Alfta (X) (Alfta AIIa:4a (1911-1920) Bild 1610 / sid 149).

Enar Edvardsson.
Född 1916-09-26 i Kyrkbyn, Alfta (X) (Alfta AIIa:4a (1911-1920) Bild 1610 / sid 149).
Död 1978-12-13 i Högalid (AB) (SDB5).

Gift 1924-08-20 (Alfta AIIa:5c (1921-1931) Bild 1480 / sid 838).

Anders Persson.
Född 1892-12-28 i Alfta (X) (Alfta AIIa:5c (1921-1931) Bild 730 / sid 763).
Död 1975-01-08 i Alfta (X) (SDB5).

Anders Ingemar Andersson.
Född 1927-03-19 i Näsbyn, Alfta (X) (Alfta AIIa:5c (1921-1931) Bild 1480 / sid 838).
Död 1990-03-02 i Alfta (X) (SDB5).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister