Skötare
Född 1916-05-27 i Kälen, Bodsjö (Z) (SE/RA/420401/01/H 1 AA/2028 (1916), bildid: A0031270_00072).
Flyttade 1916-11-26 från Kälen, Bodsjö (Z) till Säter, Berg (Z) (Bodsjö AIIa:2 (1909-1925) Bild 1650 / sid 153).
Flyttade 1917-12-02 från Säter, Berg (Z) till Westeråsen, Åsarne (Z) (Berg AIIa:2b (1910-1923) Bild 1480 / sid 362).
Flyttade 1918-03-07 från Westeråsen, Åsarne (Z) till Lägden, Hackås (Z) (Åsarne AIIa:2 (1916-1926) Bild 750 / sid 65).
Flyttade 1921-07-26 från Lägden, Hackås (Z) till Kälen, Bodsjö (Z) (Hackås AIIa:2 (1914-1925) Bild 1220 / sid 110).
Flyttade 1934-12-31 från Kälen, Bodsjö (Z) till Ytterturingen, Haverö (Y) (Bodsjö AIIa:3 (1925-1940) Bild 1950 / sid 182).
Död 1997-12-25 i Lundby (O) (SDB4).
Anny Margret Lek.
Född 1916-05-27 i Kälen, Bodsjö (Z) (SE/RA/420401/01/H 1 AA/2028 (1916), bildid: A0031270_00072). Död 1997-12-25 i Lundby (O) (SDB4). Skötare
F Esbjörn Bernhard Rödin.
Född 1895-05-11 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö (Y) C:5 (1895-1915) sid 4). Död 1934-04-05 i Sundsvalls lasarett, Sundsvalls Gustav Adolf (Y) (Haverö (Y) F:3 (1931-1969) sid 13).
FF Esbjörn Esbjörnsson Rödin.
Född 1862-06-05 i Åsarne (Z) (Haverö C:5 4 / Folkräkningen 1890 (Jämtland)). Död 1925-05-24 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö F:2 126). Kyrkvärd
FFF Esbjörn Rödin.
Född 1820-07-07 i Rörön, Berg (Z) (Berg C:3 (1775-1843) Bild 1120 / sid 215).
FFM Katarina Mattiasdotter.
Född 1823-05-05 i Hallen, Åsarne (Z) (Berg C:3 (1775-1843) Bild 1180 / sid 227).
FM Emfrid Olofsdotter.
Född 1867-03-25 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö C:4 212). Död 1918-09-21 i Turingen, Haverö (Y) (Haverö F:2 91).
FMF Olof Larsson.
Född 1838-02-23 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 172). Död 1911-08-27 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö F:2 63).
FMM Karin Mårtensdotter.
Född 1838-10-14 i Ramsjö (X) (Haverö F:2 22). Död 1900-04-18 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö F:2 22).
 Anna Margreta Lek 1891-1923
M Anna Margreta Lek.
Född 1891-04-28 i Å församlingen, Bodsjö (Z) (Bodsjö C:4 p. 58). Död 1923-10-29 i Kälen, Bodsjö (Z) (Bodsjö EI:1 (1895-1924) Bild 1270 / sid 63).
MF Johannes Jönsson Lek.
Född 1849-11-14 i Afven, Aspberget, Norra Finnskoga (S) (Södra Finnskoga CI:1 (1831-1857) Bild 141 / sid 273). Död 1909-12-12 i Kälen, Bodsjö (Z) (Bodsjö EI:1 (1895-1924) Bild 970 / sid 33).
 
 
MM Margreta Jonsdotter Stormberg.
Född 1857-07-18 i Våle-Åksjö, Bodsjö (Z) (Bodsjö C:3 sid. 43). Död 1938-06-15 i Kälen, Bodsjö (Z) (SDB5).
MMF Jonas Jonsson Stormberg.
Född 1826-08-23 i Överturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 140). Död 1904-01-13 i Hunge, Bodsjö (Z) (Bodsjö EI:1 (1895-1924) Bild 840 / sid 20).
MMM Märta Stina Andersdotter.
Född 1831-09-27 i Hunge, Bodsjö (Z) (Bodsjö C:2 p. 54). Död 1915-10-05 i Hunge, Bodsjö (Z) (Bodsjö EI:1 (1895-1924) Bild 1100 / sid 46).

Relationer och barn

Utom äktenskap.

Johan Axel Engdahl.
Född 1911-11-15 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö C:5 196).
Död 1942-01-07 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö (Y) F:3 (1931-1969) sid 43).

Gift 1956-03-17 (SDB4).

Gösta Holger Dahlgren.
Född 1923-05-17 i Annedal (O) (SDB4).
Död 1977-10-06 i Lundby (O) (SDB4).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister