Född 1874-03-01 i Kroknäs, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:3 (1871-1875) Bild 69 / sid 66).
Flyttade 1881-11-02 från Kroknäs, Ramsjö (X) till Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:4 (1876-1885) Bild 117 / sid 113).
Flyttade 1900-09-29 från Sund, Ramsjö (X) till Nederluleå (BD) (Ramsjö AIIa:1b (1900-1905) Bild 580 / sid 299).
Flyttade 1902-01-11 från Nederluleå (BD) till Tallnäs, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:1b (1900-1905) Bild 810 / sid 322).
Flyttade 1902 från Tallnäs, Ramsjö (X) till Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:1b (1900-1905) Bild 810 / sid 322).
Flyttade 1908-07-03 från Sund, Ramsjö (X) till Godberget, Ytterhogdal (Z) (Ramsjö AIIa:2 (1906-1912) Bild 3390 / sid 329).
Flyttade 1915-03-08 från Godberget, Ytterhogdal (Z) till Ljungaverk, Torp (Y) (Ytterhogdal AIIa:2 (1908-1921) Bild 1180 / sid 98).
Flyttade 1917-01-31 från Ljungaverk, Torp (Y) till Johannisberg, Torp (Y) (Torp AIIa:3e (1912-1924) Bild 2720 / sid 1556).
Död 1947-01-03 i Västerhångsta, Torp (Y) (SDB5).
Katarina Kristina Sundgren.
Född 1874-03-01 i Kroknäs, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:3 (1871-1875) Bild 69 / sid 66). Död 1947-01-03 i Västerhångsta, Torp (Y) (SDB5).
F Jonas Sundgren.
Född 1846-12-02 i Ovanåker (X) (Ovanåker C:3 (1833-1860) Bild 25 / Bertil Magnusson). Död 1933-01-28 i Alby, Borgsjö (Y) (Borgsjö AIIa:4e (1924-1943) Bild 2050 / sid 1597). Kolare
   
 
   
 
M Sigrid Kajsa Sjulsdotter.
Född 1849-05-25 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 210). Död 1918-06-04 i Alby, Borgsjö (Y) (SDB5).
MF Sjul Abrahamsson.
Född 1815-05-17 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 103). Död 1870-08-31 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:5 sid 58).
MFF Abraham Abrahamsson.
Född 1780-12-16 i Öh, Borgsjö (Y) (Haverö AI:6 (1784-1790) p. 27). Död 1858-03-21 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 340). Bonde
MFM Gertrud Sjulsdotter.
Född 1782-05-22 i Bursnäs, Överturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 20). Död 1870-08-07 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö F:1).
MM Karin Olofsdotter.
Född 1822-03-07 i Snöberg, Haverö (Y) (Haverö C:3 128).
MMF Olof Göransson.
Född 1785-01-27 i Snöberg, Haverö (Y) (Haverö C:3 27). Död 1851-02-09 i Snöberg, Haverö (Y) (Haverö C:3 333). Bonde
MMM Anna Jönsdotter.
Född 1789-10-19 i Säter, Haverö (Y) (Haverö C:3 36). Död 1868-02-22 i Snöberg, Haverö (Y) (Haverö F:1).

Relationer och barn

.

Katrina Kristina .
Född 1895-07-07 i Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö C:6 (1895-1913) Bild 140 / sid 6).
Död 1895-07-10 i Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö F:3 (1895-1937) Bild 100 / sid 2).

Jonas Persson.
Född 1898-06-08 i Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:7 (1893-1899) Bild 3190 / sid 308).
Död 1927-10-23 i Prästbordet, Nordingrå (Y) (Nordmaling AIIa:3d (1917-1927) Bild 440 / sid 1013).

Gift 1903-06-27 (Ramsjö AIIa:1b (1900-1905) Bild 580 / sid 299).

August Persson.
Född 1876-01-01 i Ytterhogdal (Z) (Ramsjö AIIa:1b (1900-1905) Bild 580 / sid 299).
Död 1959-03-14 i Vissland, Torp (Y) (SDB5).

Otto Einar Persson.
Född 1903-09-19 i Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:1b (1900-1905) Bild 580 / sid 299).
Död 1982-02-26 i Skön (Y) (SDB5).

Anna Eugenia Persson.
Född 1905-05-04 i Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:1b (1900-1905) Bild 580 / sid 299).
Död 1980-10-30 i Torp (Y) (SDB5).

Oskar Edvin Persson.
Född 1907-03-27 i Ytterhogdal (Z) (Ramsjö AIIa:2 (1906-1912) Bild 3390 / sid 329).
Död 1990-06-19 i Byn, Borgsjö (Y) (SDB5).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister