Född 1865-07-05 i Västra Ångsätter, Ljusdal (X) (Ljusdal AI:16 (1861-1865) p. 303).
Flyttade 1879-10-11 från Rångstra, Ljusdal (X) till Njurunda (Y) (Ljusdal AI:20A (1876-1880) p. 226 Rångsta).
Flyttade 1887-09-26 från Nyhamn, Njurunda (Y) till Alnö (Y) (Njurunda AI:11C (1883-1891) p. 446 Nyhamn).
Flyttade 1890-11-12 från Gustafsberg, Alnö (Y) till Björknäs Ångsåg, Gudmundrå (Y) (Alnö:ai:10B (1884-1894) p. 675).
Flyttade 1896-11-11 från Björknäs Ångsåg, Gudmundrå (Y) till Karlsvik, Alnö (Y) (Gudmundrå AI:8A (1889-1898) p. 253).
Död 1949-03-28 i Holmgården, Sundsvalls Gustav Adolf (Y) (SDB5).
Brita Engström.
Född 1865-07-05 i Västra Ångsätter, Ljusdal (X) (Ljusdal AI:16 (1861-1865) p. 303). Död 1949-03-28 i Holmgården, Sundsvalls Gustav Adolf (Y) (SDB5).
F Johan Engström.
Född 1831-09-13 i Nore, Ljusdal (X) (Ljusdal C:3 onum.). Död 1906-09-28 i Nyhamn, Njurunda (Y) (SE/RA/420401/01/H 1 AA/1482 (1906), bildid: A0030724_01225). Skräddare
FF Anders Olofsson Engström.
Född 1789-11-17 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 37). Död 1859-12-25 i Västra Ångsätter, Ljusdal (X) (Ljusdal EI:2 (1831-1861) Bild 103).
FFF Olof Jönsson.
Född 1733 i Sveg (Z). Död 1790-10-06 i Helsingfors, Finland (Haverö C:3 287 / Haverö AI:7 (1791-1799) Bild 39 / sid 31). Bonde
FFM Kerstin Olofsdotter.
Född 1752-01-31 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:2 97). Död 1840-04-01 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 328).
FM Brita Jonsdotter.
Född 1804-06-18 i Onsäng, Ljusdal (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 297 / sid 293). Död 1882-01-08 i Sundsvalls Gustav Adolf (Y) (Sundsvall AI:8C (1880-1891) p. 706).
FMF Jonas Ask Mattsson.
Född 1780 i Ljusdal (X).
FMM Anna Sofia Bottner.
Född 1777 i Stockholm. Död 1831-06-12 i Heden, Ljusdal (X) (Ljusdal (X) F:2 (1792-1843) Bild: 192).
M Anna Larsdotter.
Född 1831-06-10 i Skogsta, Ljusdal (X) (Ljusdal C:3 onum.). Död 1895-12-10 i Gudmundrå (Y) (Njurunda AI:12C (1892-1899) p. 540).
MF Lars Andersson.
Född 1783-10-17 i Orsa (W) (Ljusdal AI:9 (1832-1840) p. 179). Död 1859-07-24 i Måga, Ljusdal (X) (Ljusdal AI:15 (1856-1860) p. 105).
 
 
MM Anna Andersdotter.
Född 1794-01-15 i Färila (X) (Ljusdal AI:9 (1832-1840) p. 179).
 
 

Relationer och barn

.

Anna Eugenia Eriksson.
Född 1885-06-14 i Nyhamn, Njurunda (Y) (Njurunda C:6 p. 173).
Död 1918-05-30 i Luleå domkyrkoförsamling (BD) (Luleå domkyrkoförsamling F:4 (1901-1923) Bild 3040 / sid 300).

Gift 1887-10-16 (Alnö:ai:10B (1884-1894) p. 675).

Anders Johan Eriksson.
Född 1865-11-13 i Gudmundrå (Y) (Alnö:ai:10B (1884-1894) p. 675).

Johan Konrad Eriksson.
Född 1888-02-10 i Njurunda (Y) (Njurunda C:6 p. 173 3).

Svea Maria Eriksson.
Född 1890-04-24 i Björknäs Ångsåg, Gudmundrå (Y) (Gudmundrå C:6 p. 16).
Död 1966-07-10 i Ortviken, Skön (Y) (SDB5).

Oskar Eugén Eriksson.
Född 1892-08-28 i Björknäs Ångsåg, Gudmundrå (Y) (Gudmundrå C:6 p. 42).
Död 1948-09-30 i Hamrånge (X) (SDB5).

Göta Emilia Eriksson.
Född 1892-08-28 i Björknäs Ångsåg, Gudmundrå (Y) (Gudmundrå AI:8A (1889-1898) p. 253).
Död 1964-11-23 i Skön (Y) (SDB4).

Georg Reinhold Eriksson.
Född 1901-11-12 i Karlsvik, Alnö (Y) (Alnö AIIa:3 (1895-1908) Bild 2140 / sid 1142).
Död 1903-01-25 i Karlsvik, Alnö (Y) (Alnö AIIa:3 (1895-1908) Bild 2140 / sid 1142).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister