Född 1821-10-29 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 sid. 244).
Flyttade 1838 från Flor, Ytterhogdal (Z) till Västansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:9 (1838-1845) p. 33).
Flyttade 1841 från Västansjö, Ytterhogdal (Z) till Säter, Överhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:9 (1838-1845) Bild 680 / sid 58).
Flyttade 1842 från Säter, Överhogdal (Z) till Viken, Ytterhogdal (Z) (Överhogdal AI:3 (1831-1845) Bild 680 / sid 27).
Död 1877-01-02 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal E:1 p. 83).
Olof Larsson.
Född 1821-10-29 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 sid. 244). Död 1877-01-02 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal E:1 p. 83). Torpare
F Lars Olsson.
Född 1787-12-21 i Snöberg, Haverö (Y) (Haverö C:3 33). Död 1876-10-21 i Västansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:13 (1868-1877) p. 2). Bonde
FF Olof Olsson.
Född 1744-01-31 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:2 65). Död 1799-05-10 i Snöberg, Haverö (Y) (Haverö C:3 296).
FFF Olof Olofsson.
Född 1714-04-07 i By, Haverö (Y) (Haverö C:1 114). Död 1779-07-01 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 274).
FFM Gertrud Olofsdotter.
Född 1720-09-09 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:1 154). Död 1784-05-15 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 278).
FM Gertrud Larsdotter.
Född 1751-04-22 i Säter, Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 (1691-1861) Bild 320 / sid 55). Död 1829-11-05 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 2100 / sid 411).
FMF Lars Larsson.
Född 1724-02-09 i Säter, Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 (1691-1861) Bild 250 / sid 41 / Marianne Andersson). Död 1803-11-07 i Säter, Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 (1691-1861) Bild 1140 / sid 219).
FMM Kerstin Olofsdotter.
Född 1724-10-11 i Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 (1691-1861) Bild 250 / sid 41). Död 1809-06-09 i Säter, Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 (1691-1861) Bild 1150 / sid 221).
M Brita Andersdotter.
Född 1778-09-08 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 470 / sid 85). Död 1832 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:8 (1832-1837) p. 29).
MF Anders Andersson.
Född 1744-12-16 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:2 (1722-1764) Bild 620 / sid 115). Död 1831-10-04 i Känne, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 2110 / sid 413).
 
 
MM Beata Mattsdotter.
Född 1747-07-20 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:2 (1722-1764) Bild 680 / sid 127). Död 1832-07-15 i Känne, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 2110 / sid 413).
 
 

Levnadsbeskrivning

Torpare

Relationer och barn

Före äktenskapet.

Kerstin Andersdotter.
Född 1816-01-01 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 sid. 220).
Död 1911-01-19 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AIIa:2 (1908-1921) Bild 2020 / sid 182).

Brita Olsdotter.
Född 1842-01-16 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:4 onum.).
Död 1931-10-16 i Gundbo, Alfta (X) (Alfta AIIa:6c (1931-1941) Bild 790 / sid 821).

Gift 1842-11-07 i Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:4 onum.).

Kerstin Andersdotter.
Född 1816-01-01 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 sid. 220).
Död 1911-01-19 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AIIa:2 (1908-1921) Bild 2020 / sid 182).

Anders Olsson Wik.
Född 1845-02-02 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:4 onum.).
Död 1919-02-19 i Viken, Ytterhogdal (Z) (SDB5).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister