Född 1866-12-24 i Gåda, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:2 p. 24).
Flyttade 1893-05-18 från Gåda, Ramsjö (X) till Hudiksvall (X) (Ramsjö AI:7 (1893-1899) Bild 68 / sid 57).
Död 1906-04-15 i Hudiksvall (X) (Hudiksvall AIIa:2d (1900-1913) Bild 540 / sid 957).
Jonas Paulsson.
Född 1866-12-24 i Gåda, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:2 p. 24). Död 1906-04-15 i Hudiksvall (X) (Hudiksvall AIIa:2d (1900-1913) Bild 540 / sid 957).
F Pål Olsson.
Född 1828-12-29 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 147). Död 1868-05-03 i Gåda, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:2 p. 24). Torpare
FF Olof Andersson.
Född 1792-02-11 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 43). Död 1865-04-05 i Haverö (Y) (Haverö F:1). Nybyggare Bonde
FFF Anders Olsson.
Född 1753-08-30 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:2 107). Död 1824-08-03 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 323). Bonde
FFM Sigrid Jonsdotter.
Född 1757-04-02 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:2 131). Död 1833-03-28 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 326).
FM Märta Pålsdotter.
Född 1795-05-11 i Fåssjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 143). Död 1879-09-04 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö F:1 1/3).
FMF Pål Olofsson.
Född 1763-02-20 i Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:2 240). Död 1837-03-20 i Fåssjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:8 (1832-1837) p. 12). Bonde
FMM Sigrid Jonsdotter.
Född 1760-08-23 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:2 (1722-1764) Bild 1160 / sid 223). Död 1832-11-02 i Fåssjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 413).
M Karin Olsdotter.
Född 1834-01-31 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 121 / sid 235). Död 1916-10-18 i Fattiggården, Sund, Ramsjö (X) (Ramsjö F:3 (1895-1937) Bild 880 / sid 80).
MF Olof Hansson.
Född 1809-09-03 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal AI:5A (1808-1813) p. 192). Död 1852-09-23 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal EI:2 (1831-1861) Bild 83).
MFF Hans Olsson.
Född 1780-04-08 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 184 / sid 180). Död 1825-12-04 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal F:2 onum. (AD181)).
MFM Kerstin Jonsdotter.
Född 1776-04-25 i Fåssjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 sid. 66). Död 1824-03-13 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal F:2 onum. (AD176)).
MM Sofia Jonsdotter.
Född 1807-09-13 i Torrflonäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 83). Död 1888-01-28 i Gåda, Ramsjö (X) (Ramsjö F:2 (1875-1894) Bild 37 / sid 33).
MMF Jonas Esbjörnsson.
Född 1768-02-28 i Torrflonäs, Haverö (Y) (Haverö C:2 197). Död 1854-04-01 i Torrflonäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 335).
MMM Maria Larsdotter.
Född 1769-09-20 i Länstersjön, Haverö (Y) (Haverö C:2 205). Död 1855-09-12 i Torrflonäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 336).

Relationer och barn

Gift 1894-01-06 (Hudiksvall AIIa:1d (1891-1900) Bild 11 / sid 931).

Margreta Albrechtssen.
Född 1871-12-20 i Hudiksvall (X) (Sveriges befolkning 1890).
Död 1899-09-11 i Hudiksvall (X) (Hudiksvall AIIa:1a (1891-1900) Bild 241 / sid 236).

Sofie Margareta Katrine Paulsson.
Född 1894-06-30 i Hudiksvall (X) (Hudiksvall AIIa:1d (1891-1900) Bild 11 / sid 931).
Död 1899-05-14 i Hudiksvall (X) (Hudiksvall AIIa:1a (1891-1900) Bild 241 / sid 236).

Anna Paulina Henrietta Paulsson.
Född 1895-08-22 i Hudiksvall (X) (Hudiksvall C:6 p. 11).
Död 1962-10-08 i Högalid (AB) (SDB4).

Signe Amalia Constansia Paulsson.
Född 1896-12-20 i Hudiksvall (X) (Hudiksvall C:6 p. 38).
Död 1990-12-16 i Högalid (AB) (SDB4).

Son .
Dödfödd 1899-08-13 i Hudiksvall (X) (Hudiksvall AIIa:1a (1891-1900) Bild 241 / sid 236).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister