Född 1848-01-04 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 217 / sid 427).
Döpt 1848-01-06 (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 217 / sid 427).
Flyttade 1863-10-03 från Gåda, Ramsjö (X) till Rångstra, Ljusdal (X) (Ramsjö AI:2 p. 24).
Flyttade 1864-11-21 från Rångstra, Ljusdal (X) till Västra Kläppa, Ljusdal (X) (Ljusdal AI:16 (1861-1865) Bild 170 / sid 164).
Flyttade 1865-10-24 från Västra Kläppa, Ljusdal (X) till Simanbo, Ljusdal (X) (Ljusdal AI:16 (1861-1865) Bild 445 / sid 440).
Flyttade 1866 från Simanbo, Ljusdal (X) till Västra Kläppa, Ljusdal (X) (Ljusdal AI:16 (1861-1865) Bild 465 / sid 460).
Flyttade 1867-11-04 från Västra Kläppa, Ljusdal (X) till Huskasnäs, Ramsjö (X) (Ljusdal AI:19b (1866-1871) Bild 291 / sid 575).
Flyttade 1870-11-08 från Huskasnäs, Ramsjö (X) till Nybo, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:2 (1861-1870) Bild 6 / sid 1).
Flyttade 1875-10-09 från Nybo, Ramsjö (X) till Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:3 (1871-1875) Bild 28 / sid 25).
Flyttade 1918 från Vås, Ramsjö (X) till Gåda, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:3 (1913-1921) Bild 4580 / sid 438).
Död 1919-01-21 i Hudiksvalls lasarett, Hudiksvall (X) (Ramsjö F:3 (1895-1937) Bild 990 / sid 91).
Anna Olofsdotter.
Född 1848-01-04 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:3 (1811-1854) Bild 217 / sid 427). Död 1919-01-21 i Hudiksvalls lasarett, Hudiksvall (X) (Ramsjö F:3 (1895-1937) Bild 990 / sid 91).
F Olof Hansson.
Född 1809-09-03 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal AI:5A (1808-1813) p. 192). Död 1852-09-23 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal EI:2 (1831-1861) Bild 83).
FF Hans Olsson.
Född 1780-04-08 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal CI:2 (1732-1810) Bild 184 / sid 180). Död 1825-12-04 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal F:2 onum. (AD181)).
FFF Olof Hansson.
Född 1754-08-25 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal C:2 p. 82). Död 1809-09-05 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal F:2 onum. (AD100)).
FFM Karin Gregsdotter.
Född 1753-10-18 i Sillerbo, Ljusdal (X) (Ljusdal C:2 p. 78). Död 1820-05-01 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal F:2 onum. (AD146)).
FM Kerstin Jonsdotter.
Född 1776-04-25 i Fåssjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 sid. 66). Död 1824-03-13 i Gåda, Ramsjö (X) (Ljusdal F:2 onum. (AD176)).
 
 
M Sofia Jonsdotter.
Född 1807-09-13 i Torrflonäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 83). Död 1888-01-28 i Gåda, Ramsjö (X) (Ramsjö F:2 (1875-1894) Bild 37 / sid 33).
MF Jonas Esbjörnsson.
Född 1768-02-28 i Torrflonäs, Haverö (Y) (Haverö C:2 197). Död 1854-04-01 i Torrflonäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 335).
MFF Esbjörn Jonsson.
Född 1735-05-10 i Säter, Haverö (Y) (Haverö C:2 41). Död 1769-01-15 i Torrflonäs, Haverö (Y) (Haverö C:2 202). Nybyggare
MFM Sofia Jönsdotter.
Född 1733-02-25 i Överturingen, Haverö (Y) (Haverö C:2 37). Död 1813-02-14 i Torrflonäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 312).
MM Maria Larsdotter.
Född 1769-09-20 i Länstersjön, Haverö (Y) (Haverö C:2 205). Död 1855-09-12 i Torrflonäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 336).
MMF Lars Olsson.
Född 1741-02-20 i Berg (Z) (Berg C:2 (1739-1774) Bild 260 / sid 41). Död 1822-05-02 i Länstersjön, Haverö (Y) (Haverö C:3 323). Nybyggare och Bonde
MMM Margareta Nilsdotter.
Född 1746-05-31 i Överturingen, Haverö (Y) (Haverö C:2 73). Död 1827-12-13 i Länstersjön, Haverö (Y) (Haverö C:3 324).

Relationer och barn

Gift 1870-11-08 (Ramsjö AI:2 (1861-1870) Bild 22 / sid 17).

Johannes Eriksson.
Född 1841-12-20 i Tasetorp, Gräsmark (S) (Gräsmark CI:5 (1838-1859) Bild 24 / sid 41).
Död 1933-12-13 i Gunnarskog (S) (SDB5).

Karolina Sofia Johansdotter.
Född 1870-04-07 i Huskasnäs, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:2 (1861-1870) Bild 6 / sid).
Död 1956-10-26 i Uddheden, Gräsmark (S) (SDB6).

Anna Maria Johansdotter.
Född 1871-09-15 i Nybo, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:3 (1871-1875) Bild 28 / sid 25).

Märta Johansdotter.
Född 1873-08-18 i Nybo, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:3 (1871-1875) Bild 28 / sid 25).
Död 1947-09-05 i Ringdalen, Borgsjö (Y) (SDB6).

Margreta Kristina Johansson.
Född 1875-12-11 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:3 (1871-1875) Bild 107 / sid 104).
Död 1940-06-04 i Usland, Alnö (Y) (Alnö AIIa:15 (1932-1947) Bild: 2040 Sida: 1597).

Jonas Erik Johansson.
Född 1878-02-02 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:4 (1876-1885) Bild 106 / sid 102).
Död 1954-04-17 i Gunnarskog (S) (SDB5).

Johanna Johansson.
Född 1880-05-04 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:4 (1876-1885) Bild 106 / sid 102).
Död 1917-03-23 i Gräsmarksgård, Gräsmark (S) (Gräsmark EI:5 (1909-1918) Bild 93 / sid 56).

Sigrid Johansson.
Född 1881-08-31 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:4 (1876-1885) Bild 106 / sid 102).
Död 1955-03-01 i Gåda, Ramsjö (X) (SDB6).

Brita Ulrika Johansson.
Född 1884-01-09 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:4 (1876-1885) Bild 106 / sid 102).
Död 1884-01-13 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö F:2 (1875-1894) Bild 24 / sid 20).

Brita Erika Johansson.
Född 1884-12-28 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:4 (1876-1885) Bild 106 / sid 102).
Död 1885-06-16 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö F:2 (1875-1894) Bild 30 / sid 26).

Johan Olof Johansson.
Född 1886-06-15 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö AI:5 (1882-1886) Bild 70 / sid 58).
Död 1889-06-19 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö F:2 (1875-1894) Bild 40 / sid 36).

Alida Johansson.
Född 1887-06-27 i Vås, Ramsjö (X).
Död 1902-09-19 i Vås, Ramsjö (X) (Ramsjö F:3 (1895-1937) Bild 380 / sid 30).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister