Född 1814-06-13 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 100).
Döpt 1814-06-19 (Haverö C:3 100).
Flyttade 1829 från Vassnäs, Haverö (Y) till By, Haverö (Y) (Haverö AI:11 (1825-1834) p. 17).
Flyttade 1831 från By, Haverö (Y) till Sättna (Y) (Haverö AI:11 (1825-1834) p. 4).
Flyttade 1832 från Haverö (Y) till Vås, Ramsjö (X) (Ljusdal AI:8b (1827-1833) Bild 258 / sid 249).
Flyttade 1832 från Vås, Ramsjö (X) till Haverö (Y) (Ljusdal AI:8b (1827-1833) Bild 258 / sid 249).
Flyttade 1832 från By, Haverö (Y) till Sättna (Y) (Haverö AI:11 (1825-1834) Bild 17 / sid 4).
Flyttade 1839 från Sättna (Y) till Rökland, Alnö (Y) (Alnö AI:5 (1837-1844) Bild 66 / sid 55).
Död 1868-06-04 i Näset, Alnö (Y) (Alnö F:1 (1863-1878) Bild 17 / sid 9).
Dödsorsak: -
Ella Persdotter.
Född 1814-06-13 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 100). Död 1868-06-04 i Näset, Alnö (Y) (Alnö F:1 (1863-1878) Bild 17 / sid 9).
F Per Persson.
Född 1791-09-24 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 42).
FF Per Persson.
Född 1757-06-29 i Revsund (Z) (Haverö C:3 316). Död 1816-10-06 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 316). Gästgivare
FFF Per Svensson.
Född i Revsund (Z). Död 1779 i Borgsjö (Y) (Haverö C:3 (1775-1861) Bild 153 / sid 292).
FFM Margareta Svensdotter.
Född 1715 i Revsund (Z) (Haverö C:3 291). Död 1794-04-28 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 (1775-1861) Bild 153 / sid 292).
FM Ella Larsdotter.
Född 1758-04-30 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:2 137). Död 1841-01-23 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 329).
FMF Lars Hansson Wasenius.
Född 1720-11-30 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:1 156). Död 1773-03-19 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:2 220). Länsman
FMM Gölin Pålsdotter.
Född 1733-02-23 i By, Haverö (Y) (Haverö C:2 37). Död 1817-06-19 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 318).
M Karin Andersdotter.
Född 1789-04-26 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 35).
MF Anders Olsson.
Född 1753-08-30 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:2 107). Död 1824-08-03 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 323). Bonde
MFF Olof Andersson.
Född 1724-06-17 i Turingen, Haverö (Y) (Haverö C:1 176). Död 1776-09-14 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 271). Bonde
MFM Ella Pålsdotter.
Född 1711 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 291). Död 1794-05-08 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 291).
MM Sigrid Jonsdotter.
Född 1757-04-02 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:2 131). Död 1833-03-28 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 326).
MMF Jonas Olofsson.
Född 1728-05-13 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:2 15). Död 1786-02-12 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 283).
MMM Kerstin Andersdotter.
Född 1721-06-24 i Viken, Haverö (Y) (Haverö C:1 160). Död 1793-06-02 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 290).

Relationer och barn

Gift 1841-03-21 i Alnö (Y) (Alnö C:2 (1767-1862) Bild 208 / sid 383).

Per Olof Jonsson När.
Född 1815-01-25 i Byn, Sättna (Y) (Sättna C:3 (1751-1820) Bild 152 / sid 148).

Jonas Petter Bergström När.
Född 1843-11-26 i Stornäset, Alnö (Y) (Alnö C:2 (1767-1862) Bild 133 / sid 235).

Alfred Bergström.
Född 1848-10-29 i Stornäset, Alnö (Y) (Alnö C:2 (1767-1862) Bild 149 / sid 267).
Död 1849-10-23 i Stornäset, Alnö (Y) (Alnö C:2 (1767-1862) Bild 259 / sid 485).

Katarina Helena När.
Född 1851-05-05 i Stornäset, Alnö (Y) (Alnö C:2 (1767-1862) Bild 156 / sid 281).

Emma Kristina Bergström När.
Född 1854-07-28 i Stornäset, Alnö (Y) (Alnö C:2 (1767-1862) Bild 164 / sid 297).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister