Född 1855-10-10 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 236).
Döpt 1855-10-14 (Haverö C:3 236).
Flyttade 1873-10-18 från Ytterturingen, Haverö (Y) till Öhn, Haverö (Y) (Haverö AI:16b (1872-1881) Bild 27 / sid 22).
Flyttade 1877-06-10 från Öhn, Haverö (Y) till Vallen, Haverö (Y) (Haverö AI:16a (1872-1881) Bild 247 / sid 240).
Flyttade 1882-11-26 från Vallen, Haverö (Y) till Öhn, Haverö (Y) (Haverö AI:17a (1882-1891) Bild 158 / sid 152).
Flyttade 1890-11-19 från Öhn, Haverö (Y) till Överturingen, Haverö (Y) (Haverö B:3).
Flyttade 1892-09-11 från Överturingen, Haverö (Y) till Gunnerud, Östra Ämtervik (S) (Haverö B:4).
Flyttade 1903-11-12 från Gunnerud, Östra Ämtervik (S) till N Gunnerudstorp, Östra Ämtervik (S) (Östra Ämtervik AIIa:1 (1896-1911) Bild 158 / sid 147).
Död 1941-07-25 i N Gunnerudstorp, Östra Ämtervik (S) (Östra Ämtervik F:4 (1895-1941) Bild 2050 / sid 198).
Dödsorsak: Ålderdomsavtyning
Märta Beata Larsdotter.
Född 1855-10-10 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 236). Död 1941-07-25 i N Gunnerudstorp, Östra Ämtervik (S) (Östra Ämtervik F:4 (1895-1941) Bild 2050 / sid 198).
F Lars Nilsson.
Född 1809-08-09 i Länstersjön, Haverö (Y) (Haverö C:3 88). Död 1887-08-27 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö F:1).
FF Nils Larsson.
Född 1782-01-04 i Länstersjön, Haverö (Y) (Haverö C:3 18). Död 1852-03-16 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 334). Bonde
FFF Lars Olsson.
Född 1741-02-20 i Berg (Z) (Berg C:2 (1739-1774) Bild 260 / sid 41). Död 1822-05-02 i Länstersjön, Haverö (Y) (Haverö C:3 323). Nybyggare och Bonde
FFM Margareta Nilsdotter.
Född 1746-05-31 i Överturingen, Haverö (Y) (Haverö C:2 73). Död 1827-12-13 i Länstersjön, Haverö (Y) (Haverö C:3 324).
FM Emfrid Olofsdotter.
Född 1779-08-18 i Märrviken, Haverö (Y) (Haverö C:3 11). Död 1814-02-13 i Länstersjön, Haverö (Y) (Haverö C:3 314).
FMF Olof Persson.
Född 1741-07-03 i Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:2 onum.). Död 1824-12-27 i Märrviken, Haverö (Y) (Haverö C:3 323). Bonde
FMM Sönne Persdotter.
Född 1744-07-02 i Vallen, Haverö (Y) (Haverö C:2 65). Död 1827-05-11 i Märrviken, Haverö (Y) (Haverö C:3 324).
M Beata Olsdotter.
Född 1806-08-23 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 81). Död 1904-02-29 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö F:2 35).
MF Olof Mårtensson Isberg.
Född 1769-03-14 i Överturingen, Haverö (Y) (Haverö C:2 201). Död 1841-10-04 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 329). Dragon
MFF Mårten Krigsberg.
Född 1737-09-28 i Berg (Z) (Berg C:1 (1695-1738) Bild 2360 / sid 462). Död 1808-05-13 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 306).
MFM Ingeborg Nilsdotter.
Född 1732-05-13 i Rätansbyn, Rätan (Z) (Rätan C:1 (1695-1792) Bild 570 / sid 103). Död 1785-12-27 i Bursnäs, Överturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 282).
MM Margareta Månsdotter.
Född 1774-08-18 i Överturingen, Haverö (Y) (Haverö C:2 225). Död 1851-08-10 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 334).
MMF Måns Persson.
Född 1751-06-06 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö C:2 93). Död 1837-02-03 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 327). Nämndeman
MMM Beana Persdotter.
Född 1752 i Norge. Död 1822-05-06 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 323).

Relationer och barn

Gift 1877-06-10 i Haverö (Y) (Utdrag ur 1877 års vigselbok för Haverö).

Andreas Petter Borg.
Född 1854-10-15 i Vallen, Haverö (Y) (Haverö C:3 230).
Död 1928-05-27 i N Gunnerudstorp, Östra Ämtervik (S) (Östra Ämtervik F:4 (1895-1941) Bild 1610 / sid 154).

Beda Matilda Borg.
Född 1878-01-12 i Vallen, Haverö (Y) (Haverö C:4 74).
Död 1902-01-24 i Gunnerud, Östra Ämtervik (S) (Östra Ämtervik AIIa:1 (1896-1911) Bild 158 / sid 147).

Julia Augustina Borg.
Född 1879-08-14 i Vallen, Haverö (Y) (Haverö C:4 84).

Lars Adolf Borg.
Född 1881-06-15 i Vallen, Haverö (Y) (Haverö C:4 96).
Död 1967-06-02 i Östra Ämtervik (S) (SDB5).

Emma Ottilia Borg.
Född 1884-01-03 i Öhn, Haverö (Y) (Haverö C:4 115).
Död 1953-09-30 i Östra Ämtervik (S) (SDB5).

Karl Andreas Borg.
Född 1885-12-25 i Öhn, Haverö (Y) (Haverö C:4 127).
Död 1957-10-18 i Östra Ämtervik (S) (SDB5).

Märta Albertina Borg.
Född 1888-04-15 i Öhn, Haverö (Y) (Haverö C:4 144).

Hilda Erika Borg.
Född 1890-09-22 i Öhn, Haverö (Y) (Haverö C:4 165).
Död 1977-05-29 i Viken, Ytterhogdal (Z) (SDB6).

Alma Nandina Borg.
Född 1893-03-08 i Gunnerud, Östra Ämtervik (S) (Östra Ämtervik AI:18 (1886-1895) Bild 168 / sid 161).

Edit Naemi Borg.
Född 1895-10-14 i Gunnerud, Östra Ämtervik (S) (Östra Ämtervik AI:18 (1886-1895) Bild 168 / sid 161).
Död 1911-05-05 i N Gunnerudstorp, Östra Ämtervik (S) (Östra Ämtervik AIIa:1 (1896-1911) Bild 183 / sid 172).

Nelly Margareta Borg.
Född 1899-06-27 i Gunnerud, Östra Ämtervik (S) (Östra Ämtervik AIIa:1 (1896-1911) Bild 158 / sid 147).
Död 1955-03-31 i Grava (S) (SDB4).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister