Född 1855-05-31 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 234).
Döpt 1855-06-03 (Haverö C:3 234).
Flyttade 1887-11-22 från Vassnäs, Haverö (Y) till Albybyn, Haverö (Y) (Haverö AI:17A (1882-1891) p. 200).
Flyttade 1901-02-13 från Albybyn, Haverö (Y) till Västerhedsjö, Ramsjö (X) (Haverö AIIA:1A sid 15).
Flyttade 1911-07-11 från Å församlingen, Ramsjö (X) till Nybo, Haverö (Y) (Ramsjö AIIa:2 (1906-1912) Bild 4530 / sid 475).
Flyttade 1919-11-13 från Nybo, Haverö (Y) till Fattiggården, Säter, Haverö (Y) (Haverö AIIa:2a (1911-1922) Bild 3990 / sid 389).
Död 1923-11-18 i Ålderdomshemmet, Säter, Haverö (Y) (Haverö F:2 118).
Dödsorsak: Icke känd
Jonas Nilsson.
Född 1855-05-31 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 234). Död 1923-11-18 i Ålderdomshemmet, Säter, Haverö (Y) (Haverö F:2 118).
F Nils Olofsson.
Född 1819-10-03 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 117). Död 1903-10-26 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö F:2 34). Torpare
FF Olof Christoffersson.
Född 1787-02-09 i Skärsundet, Haverö (Y) (Haverö C:3 32). Död 1839-07-04 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 328).
FFF Christoffer Nilsson.
Född 1753-08-14 i Öhn, Haverö (Y) (Haverö C:2 105). Död 1834-04-30 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 326). Torpare
FFM Gölin Olofsdotter.
Född 1749-04-17 i By, Haverö (Y) (Haverö C:2 85). Död 1829-08-28 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 325).
FM Sara Lotta Gross.
Född 1799-02-21 i Stockholms län (Haverö AI:9 (1809-1814) p. 67). Död 1875-01-14 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö F:1).
 
 
M Ella Jonsdotter.
Född 1825-11-19 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 137). Död 1907-02-16 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö F:2 46).
MF Jonas Persson.
Född 1800-10-13 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 66). Död 1887-08-22 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö F:1). Torpare
MFF Per Persson.
Född 1757-06-29 i Revsund (Z) (Haverö C:3 316). Död 1816-10-06 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 316). Gästgivare
MFM Ella Larsdotter.
Född 1758-04-30 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:2 137). Död 1841-01-23 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 329).
MM Brita Persdotter.
Född 1799-02-11 i Viken, Haverö (Y) (Haverö C:3 63). Död 1876-03-18 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö F:1).
MMF Per Månsson.
Född 1750-09-01 i Viken, Haverö (Y) (Haverö C:2 89). Död 1816-06-22 i Viken, Haverö (Y) (Haverö C:3 316). Skräddare
MMM Karin Larsdotter.
Född 1756-09-20 i Vallen, Haverö (Y) (Haverö C:2 127). Död 1834-01-01 i Viken, Haverö (Y) (Haverö C:3 326).

Relationer och barn

Gift 1882-03-26 i Haverö (Y) (Utdrag ur 1882 års vigselbok för Haverö).

Karolina Andersdotter.
Född 1859-11-06 i Svenstjärn, Östmark (S) (Östmark CI:3 (1821-1860) Bild 229 / sid 449).
Död 1895-05-03 i Serafimerlasarettet (AB) (Haverö F:2 2).

Edla Charlotta Nilsson.
Född 1882-09-20 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:4 104).
Död 1955-12-28 i Ålderdomshemmet, Säter, Haverö (Y) (Ett år i Haverö 1955).

Karolina Jonsdotter.
Född 1883-08-08 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:4 109).
Död 1953-03-10 i Ånge, Borgsjö (Y) (SDB5).

Son .
Dödfödd 1886-06-18 i Albybyn, Haverö (Y) (Haverö C:4 132).

Signe Albertina Jonsdotter.
Född 1889-06-21 i Albybyn, Haverö (Y) (Haverö C:4 154).
Död 1889-06-25 i Alby, Borgsjö (Y) (Haverö F:1 2/3).

Anna Paulina Jonsdotter.
Född 1889-06-22 i Albybyn, Haverö (Y) (Haverö C:4 154).
Död 1961-07-25 i Torp (Y) (SDB4).

Johan Algot Nilsson.
Född 1891-06-19 i Albybyn, Haverö (Y) (Haverö C:4 170).
Död 1916-07-31 i Sundsvalls Gustav Adolf (Y) (Haverö F:2 83).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister