Född 1899-08-30 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:5 57).
Döpt 1899-10-13 (Haverö C:5 57).
Flyttade 1919-09-15 från Vassnäs nr: 1 Lägenhet, Vassnäs, Haverö (Y) till Adolf Fredrik (AB) (Haverö AIIA:2A p. 131).
Flyttade 1920-04-01 från Adolf Fredrik (AB) till Vassnäs nr: 1 Lägenhet, Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö AIIA:2A p. 131).
Flyttade 1920-11-22 från Vassnäs, Haverö (Y) till Östavall, Haverö (Y) (Haverö AIIa:2a (1911-1922) Bild 1410 / sid 131).
Död 1991-05-13 i Matfors, Attmar (Y) (SDB5).
Signe Albertina Jonsson.
Född 1899-08-30 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:5 57). Död 1991-05-13 i Matfors, Attmar (Y) (SDB5).
F Jonas Isaksson.
Född 1850-08-21 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 215). Död 1924-04-22 i Östavall, Haverö (Y) (Haverö F:2 121). Bonde Gästgivare
FF Isak Jonsson.
Född 1822-07-27 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 129). Död 1876-12-20 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö F:1). Bonde Gästgivare
FFF Jonas Andersson.
Född 1794-12-11 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 52). Död 1860-07-27 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 342). Bonde
FFM Helena Christina Lemoine.
Född 1802-10-07 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 70). Död 1858-10-15 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 340).
FM Karin Grelsdotter.
Född 1826-01-19 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 138). Död 1900-10-11 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö F:2 24).
FMF Grels Pålsson.
Född 1790-02-18 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 38). Död 1870-11-07 i By, Haverö (Y) (Haverö F:1 1/3). Bonde Nämndeman
FMM Brita Jonsdotter.
Född 1796-08-02 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 147). Död 1852-03-26 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 334). Nämndemanshustru
M Sara Lisa Nilsdotter.
Född 1855-09-07 i Handsjön, Rätan (Z) (Rätan C:4 176). Död 1939-11-07 i Östavall, Haverö (Y) (Haverö (Y) F:3 (1931-1969) sid 35).
MF Nils Mårtensson.
Född 1818-09-02 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 113). Död 1893-09-12 i Handsjön, Rätan (Z) (Rätan AI:7 (1893-1897) p. 78). Bonde
MFF Mårten Pålsson.
Född 1791-09-16 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 42). Död 1846-08-21 i Krog, Haverö (Y) (Haverö C:3 331). Sockenskräddare
MFM Ella Nilsdotter.
Född 1796-07-19 i Krog, Haverö (Y) (Haverö C:3 55). Död 1865-01-05 i By, Haverö (Y) (Haverö F:1).
MM Sara Sivertsdotter.
Född 1823-04-11 i Vallen, Haverö (Y) (Haverö C:3 130). Död 1910-03-02 i Haverö (Y) (Haverö F:2 58).
MMF Sivert Grelsson.
Född 1777-02-02 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 6). Död 1842-04-20 i Handsjön, Rätan (Z) (Rätan C:2 sid. 224). Nybyggare
MMM Elisabeth Michelsdotter.
Född 1778-12-25 i Säter, Haverö (Y) (Haverö C:3 10). Död 1839-05-14 i Handsjön, Rätan (Z) (Rätan C:2 sid. 216).

Levnadsbeskrivning

Ogift.

Relationer och barn

Sambo.

Lars Leonard Jonsson.
Född 1885-10-24 i Malstabodarna, Attmar (Y) (Attmar C:6 p. 96).
Död 1970-11-17 i Lucksta, Attmar (Y) (SDB4).

Rut Mary Jonsson.
Född 1924-03-15 i Östavall, Haverö (Y) (Haverö C:6 sid 92).
Död 2001-01-25 i Hammarstrand, Ragunda (Z) (SDB5).

Anna Greta Jonsson.
Född 1926-03-06 i Östavall, Haverö (Y) (Haverö C:6 sid 113).
Död 2000-03-15 i Matfors, Attmar (Y) (SDB5).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister