Född 1874-11-26 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:4 52).
Döpt 1875-01-10 (Haverö C:4 52).
Flyttade 1893 från Vassnäs, Haverö (Y) till Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö AI:18a (1892-1899) Bild 120 / sid 109).
Piga hos Henrik Jonsson i Kölsillre.
Flyttade 1895 från Kölsillre, Haverö (Y) till Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö AI:18A (1892-1899) p. 135).
Flyttade 1911-08-12 från Haverö (Y) till Stensån, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AIIa:2 (1908-1921) Bild 1040 / sid 84).
Flyttade 1911-07-20 från Vassnäs nr:2, Vassnäs, Haverö (Y) till Stensån, Ytterhogdal (Z) (Haverö AIIA:1A sid 110).
Död 1944-12-17 i Stensån, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AIIa:4 (1936-1948) sid 61).
Sigrid Månsdotter.
Född 1874-11-26 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:4 52). Död 1944-12-17 i Stensån, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AIIa:4 (1936-1948) sid 61).
F Måns Nilsson.
Född 1834-01-05 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 161). Död 1910-04-13 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö F:2 58). Skräddare
FF Nils Andersson.
Född 1786-05-30 i Viken, Haverö (Y) (Haverö C:3 30). Död 1866-02-15 i Vallen, Haverö (Y) (Haverö F:1). Bonde
FFF Anders Månsson.
Född 1751-05-13 i Viken, Haverö (Y) (Haverö C:2 93). Död 1827-06-23 i Viken, Haverö (Y) (Haverö C:3 324). Kyrkvärd
FFM Brita Nilsdotter.
Född 1749-12-12 i Överturingen, Haverö (Y) (Haverö C:2 87). Död 1826-03-14 i Viken, Haverö (Y) (Haverö C:3 324).
FM Kerstin Jonsdotter.
Född 1790-04-01 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 39). Död 1873-12-24 i Vallen, Haverö (Y) (Haverö F:1).
FMF Jon Olsson.
Född 1749-01-25 i By, Haverö (Y) (Haverö C:2 83). Död 1828-09-07 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 325). Bonde
FMM Anna Henriksdotter.
Född 1750-10-28 i Snöberg, Haverö (Y) (Haverö C:2 91). Död 1813-10-17 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 313).
M Gertrud Jonsdotter.
Född 1836-11-10 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 168). Död 1898-05-23 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö F:2 13).
MF Jonas Andersson.
Född 1794-12-11 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 52). Död 1860-07-27 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 342). Bonde
MFF Anders Olsson.
Född 1753-08-30 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:2 107). Död 1824-08-03 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 323). Bonde
MFM Sigrid Jonsdotter.
Född 1757-04-02 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:2 131). Död 1833-03-28 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 326).
MM Helena Christina Lemoine.
Född 1802-10-07 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 70). Död 1858-10-15 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 340).
MMF Isak Lemoine Ericsson.
Född 1770-12-15 (Haverö HII:1 attest 2). Död 1854-09-30 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 336). Nämndeman
MMM Karin Olofsdotter.
Född 1776-02-29 (Haverö H II 1-2). Död 1834-04-29 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 326).

Relationer och barn

.

Anna .
Född 1905-04-15 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:5 123).
Död 1907-12-11 i Stensån, Ytterhogdal (Z) (Haverö F:2 49).

Gift 1911-12-05 i Ytterhogdal (Z) (SE/RA/420401/01/H 1 AA/1671 (1911) 515).

Olof Martin Rosenlund.
Född 1876-12-03 i Stensån, Ytterhogdal (Z) (Haverö C:4 66).
Död 1937-06-14 i Stensån, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AIIa:4 (1936-1948) sid 78).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister