Född 1863-03-14 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:4 10).
Döpt 1863-03-15 (Haverö C:4 10).
Flyttade 1884-11-20 från By, Haverö (Y) till Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö AI:17A (1882-1891) p. 11).
Flyttade 1899 från Kölsillre, Haverö (Y) till Nolby, Njurunda (Y) (Haverö AI:18A (1892-1899) p. 163).
Flyttade 1920 från Nolby, Njurunda (Y) till Essvik, Njurunda (Y) (Njurunda AIIa:2c (1913-1934) Bild 2380 / sid 1032).
Död 1940-09-18 i Essvik, Njurunda (Y) (SDB5).
Katarina Abrahamsdotter.
Född 1863-03-14 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:4 10). Död 1940-09-18 i Essvik, Njurunda (Y) (SDB5).
F Abraham Abrahamsson.
Född 1810-02-18 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 89). Död 1894-01-09 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö F:1).
FF Abraham Abrahamsson.
Född 1780-12-16 i Öh, Borgsjö (Y) (Haverö AI:6 (1784-1790) p. 27). Död 1858-03-21 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 340). Bonde
FFF Abraham Abrahamsson.
Född 1751 i Öh, Borgsjö (Y) (Medelpad CD / Haverö AI:6 (1784-1790) p. 27). Död 1805-03-29 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 303). Bonde
FFM Sigrid Larsdotter.
Född 1746 (Medelpad CD / Haverö AI:6 (1784-1790) p. 27). Död 1831-06-17 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 325).
FM Gertrud Sjulsdotter.
Född 1782-05-22 i Bursnäs, Överturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 20). Död 1870-08-07 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö F:1).
FMF Sjul Nilsson.
Född 1735-06-28 i Överturingen, Haverö (Y) (Haverö C:2 41). Död 1786-02-27 i Överturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 283).
FMM Gölin Jönsdotter.
Född 1738-01-19 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö C:2 49). Död 1807-06-21 i Överturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 305).
M Karin Jonsdotter.
Född 1821-09-18 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 126). Död 1887-04-27 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö F:1).
MF Jon Hansson.
Född 1785-02-01 i Ramsjö (X) (Haverö AI:10 (1815-1824) p.25 / Ljusdal C:2 onum.). Död 1851-05-13 i Enåsen, Ramsjö (X) (Ytterhogdal C:4 onum.).
MFF Hans Jonsson Quick.
Född 1741 (Ljusdal AI:4a (1801-1807) Bild 213 / sid 204). Död 1821-03-25 i Ramsjö (X) (Ljusdal AI:7a (1819-1826) Bild 254 / sid 244). Soldat
MFM Margareta Esbjörnsdotter.
Född 1745. Död 1823-10-04 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 s.323).
MM Kerstin Jonsdotter.
Född 1779-10-02 i Fåssjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 91). Död 1870-02-06 i Enåsen, Ramsjö (X) (Haverö F:1 1/3).
MMF Jonas Olofsson.
Född 1745-08-05 i Fåssjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:2 116). Död 1828-01-09 i Grubban, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:7 (1826-1831) Bild 600 / sid 54). Bonde
MMM Sigrid Persdotter.
Född 1750 i Kolsätt, Älvros (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 1940 / sid 379). Död 1808-02-11 i Grubban, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 1940 / sid 379).

Relationer och barn

Gift 1885-10-04 i Haverö (Y) (Utdrag ur 1885 års vigselbok för Haverö).

Lars Gustaf Larsson Berggren.
Född 1862-07-06 i Fryksände (S) (Haverö C:5 5 / Folkräkningen 1890 (Västernorrland)).
Död 1946-01-26 i Svala, Njurunda (Y) (SDB5).

Oskar Berggren.
Född 1885-07-08 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:4 124).
Död 1918-10-03 i Nolby, Njurunda (Y) (Njurunda F:2 (1917-1935) Bild 360 / sid 30).

Dotter .
Dödfödd 1888-01-02 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:4 142).

Jenny Berggren.
Född 1889-02-12 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:4 151).
Död 1956-06-27 i Sundsvalls Gustav Adolf (Y) (SDB4).

Elvira Katarina Berggren.
Född 1891-08-13 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:4 172).
Död 1960-10-17 i Selånger (Y) (SDB4).

Artur Berggren.
Född 1895-06-07 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö (Y) C:5 (1895-1915) sid 5).
Död 1919-03-24 i Nolby, Njurunda (Y) (Njurunda AIIa:2c (1913-1934) Bild 2380 / sid 1032).

Hulda Berggren.
Född 1898-09-02 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:5 45).
Död 1963-06-04 i Borås Gustav Adolf (P) (SDB4).

Gustaf Berggren.
Född 1904-03-13 i Nolby, Njurunda (Y) (Njurunda AIIa:1b (1899-1912) Bild 1410 / sid 485).
Död 1908-01-02 i Nolby, Njurunda (Y) (Njurunda AIIa:1b (1899-1912) Bild 1410 / sid 485).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister