Född 1889-03-11 i Ramsjö (X) (Ramsjö C:5).
Döpt 1889-03-14 (Ramsjö C:5).
Flyttade 1894-05-05 från Björntjärnshöjden, Östmark (S) till Vås, Ramsjö (X) (Östmark (S) AI:30 (1891-1895) Bild: 317 Sida: 307).
Flyttade 1905 från Vås, Ramsjö (X) till Enåsen, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:1b (1900-1905) Bild 1580 / sid 399).
Flyttade 1910 från Enåsen, Ramsjö (X) till Kyrkbyn, Ramsjö (X) (Ramsjö AIIa:2 (1906-1912) Bild 140 / sid 4).
Flyttade 1915-11-18 från Ramsjö (X) till Sillerbo, Ljusdal (X) (Ramsjö B:3 sid 58).
Flyttade 1918-06-08 från Sillerbo, Ljusdal (X) till Ygsbo, Färila (X) (Ljusdal AIIa:2b (1908-1919) Bild 3220 / sid 716).
Flyttade 1918 från Ygsbo, Färila (X) till Föne, Färila (X) (Färila AIIa:6 (1911-1920) Bild 2300 / sid 717).
Flyttade 1928-04-24 från Föne, Färila (X) till Ygsbo, Ljusdal (X) (Färila AIIa:9 (1921-1931) Bild 2010 / sid 995).
Död 1962-05-11 i Yg, Färila (X) (SDB6).
Olov Ferdinand Arnesson.
Född 1889-03-11 i Ramsjö (X) (Ramsjö C:5). Död 1962-05-11 i Yg, Färila (X) (SDB6). Skogsarbetare
F Arne Jonsson.
Född 1851-01-01 i Brandval, Norge (Brandval: 1864-1879, Ministerialbok). Död 1924-11-10 i Sund, Ramsjö (X) (Anita Borgström / Ramsjö F:3 (1895-1937) Bild 1180 / sid 110). Arrendator, Torpare
   
 
   
 
M Maria Jansdotter.
Född 1858-08-09 i Mosshöjden, Östmark (S) (Östmark C:3 421). Död 1935-11-27 i Sund, Ramsjö (X) (Anita Borgström / Ramsjö F:3 (1895-1937) Bild 1510 / sid 143). Piga
MF Jan Karlsson.
Född 1823-12-20 i Hollanstorp, Östmark (S) (Östmark CI:3 (1821-1860) Bild 17 / sid 25). Död 1887-06-30 i Björntjärnshöjden, Östmark (S) (Östmark F:2 onum). Torpare
MFF Carl Jansson.
Född 1798 i Vitsand (S) (Vitsand AI:1 (1824-1830) sid 62.).
MFM Annika Efvensdotter.
Född 1793-01-01 i Tallberg, Östmark (S) (Östmark C:1 sid. 138). Död 1857-05-21 i Mosshöjden, Östmark (S) (Östmark CI:3 (1821-1860) Bild 367 / sid 725).
MM Marit Hindreksdotter.
Född 1821-01-27 i Noppen, Vitsand (S) (Fryksände C:5 sid 2). Död 1878-07-02 i Björntjärnshöjden, Östmark (S) (Östmark F:2 onum).
MMF Henrik Mattsson.
Född 1795 i Vitsand (S) (Fryksände AI:15 sid 356). Död 1876-10-20 i Mången, Vitsand (S) (Vitsand FI:2 (1861-1877) Bild 61). Torpare i Noppen
MMM Annika Persdotter.
Född 1798-02-03 i Noppen, Vitsand (S) (Fryksände C:4 263). Död 1855-03-24 i Noppen, Vitsand (S) (Vitsand FI:1 (1824-1860) Bild 29).

Levnadsbeskrivning

Skogsarbetare

Relationer och barn

Gift 1910-04-23 i Ramsjö (X) (Ramsjö EI:3 (1895-1947) Bild 420 / sid 34).

Maria Magdalena Karlsson.
Född 1886-01-09 i Ytterhogdal (Z) (Rätan C:4 (1873-1890) Bild 400 / sid 71).
Död 1963-10-06 i Yg, Färila (X) (SDB6).

Svea Valborg Arnesson.
Född 1910-07-22 i Bräcke (Z) (Bräcke C:4 (1895-1911) Bild 1860 / sid 178).
Död 1971-08-10 i Hudiksvall (X) (SDB6).

Sten Johan Ferdinand Arnesson.
Född 1912-03-14 i Ljusdal (X) (Ramsjö C:6 174).
Död 1986-08-05 i Borlänge kbfd (W) (SDB6).

Olof Sigfrid Arnesson.
Född 1914-02-20 i Hudiksvall (X) (Ramsjö AIIa:3 (1913-1921) Bild 2890 / sid 268).
Död 1989-08-11 i Falu Kristine (W) (SDB5).

Anna Maria Arnesson.
Född 1915-09-05 i Ljusdal (X) (Ramsjö AIIa:3 (1913-1921) Bild 2890 / sid 268).
Död 1995-04-25 i Hede (Z) (SDB5).

Dotter .
Född 1917-03-29 i Sillerbo, Ljusdal (X) (Ljusdal CI:12 (1911-1920) Bild 2320 / sid 226).
Död 1917-04-16 i Färila (X) (Ljusdal F:6 (1907-1922) Bild 1540 / sid 146).

Rut Elin Arnesson.
Född 1918-09-28 i Ygsbo, Färila (X) (Färila AIIa:6 (1911-1920) Bild 2300 / sid 717).
Död 1995-11-20 i Selånger (Y) (SDB6).

Arne Vilhelm Arnesson.
Född 1922-08-20 i Hudiksvall (X) (Färila AIIa:9 (1921-1931) Bild 2010 / sid 995).
Död 2001-09-16 i Gällsta, Gnarp (X) (SDB6).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister