Född 1860-07-06 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 259).
Döpt 1860-07-08 (Haverö C:3 259).
Död 1904-09-02 i By, Haverö (Y) (Haverö F:2 37).
Dödsorsak: Lungsot
Brita Kajsa Grelsdotter.
Född 1860-07-06 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 259). Död 1904-09-02 i By, Haverö (Y) (Haverö F:2 37).
F Jonas Grelsson.
Född 1831-10-22 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 154). Död 1905-04-08 i By, Haverö (Y) (Haverö F:2 40). Hemmansägare och f.d. landstingsman
FF Grels Pålsson.
Född 1790-02-18 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 38). Död 1870-11-07 i By, Haverö (Y) (Haverö F:1 1/3). Bonde Nämndeman
FFF Pål Grelsson.
Född 1762-07-14 i By, Haverö (Y) (Haverö C:2 161). Död 1830-10-22 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 325). Bonde
FFM Karin Mårtensdotter.
Född 1762-05-16 i Säter, Haverö (Y) (Haverö C:2 159). Död 1831-05-13 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 325).
FM Brita Jonsdotter.
Född 1796-08-02 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 147). Död 1852-03-26 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 334). Nämndemanshustru
FMF Jon Thursson.
Född 1766 i Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:3 (1793-1800) Bild 200 / sid 16). Död 1803 i Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:4 (1800-1808) Bild 230 / sid 18).
FMM Anna Jönsdotter.
Född 1776 i Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal AI:3 (1793-1800) Bild 200 / sid 16).
M Gölin Jonsdotter.
Född 1823-10-05 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 250). Död 1898-04-03 i By, Haverö (Y) (Haverö F:2 12).
MF Jonas Olofsson.
Född 1794-02-04 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 750 / sid 141). Död 1851-05-16 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:4 (1833-1861) Bild 1030 / sid 245).
MFF Olof Pålsson.
Född 1750-09-13 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:2 (1722-1764) Bild 790 / sid 149). Död 1829-01-09 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 2100 / sid 411).
MFM Sigrid Johansdotter.
Född 1761-09-22 i Sunnanå, Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 (1691-1861) Bild 370 / sid 65). Död 1815-06-17 i Östansjö, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 2010 / sid 393).
MM Ella Jonsdotter.
Född 1791-04-15 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 700 / sid 131). Död 1839-06-11 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:4 (1833-1861) Bild 980 / sid 235).
MMF Jonas Olsson.
Född 1747-11-12 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:2 (1722-1764) Bild 690 / sid 129). Död 1817-05-16 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 2040 / sid 399). Bonde
MMM Gölin Olsdotter.
Född 1752-10-25 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:2 (1722-1764) Bild 870 / sid 165). Död 1830-08-01 i Flor, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 2100 / sid 411).

Relationer och barn

Gift 1889-10-17 i Jakob (AB) (Haverö EI:1 (1862-1894) Bild 390).

Carl Gustaf Ericson.
Född 1865-03-17 i Revsund (Z) (Haverö C:5 13 / Folkräkningen 1890 (Västernorrland)).
Död 1951-08-20 i Grelsgården, By, Haverö (Y) (Ett år i Haverö 1951).

Grels Isidorus Ericson.
Född 1891-06-25 i By, Haverö (Y) (Haverö C:4 170).
Död 1976-05-17 i Grelsgården, By, Haverö (Y) (SDB4).

Gustaf Julius Erikson.
Född 1892-12-31 i By, Haverö (Y) (Haverö C:4 185).
Död 1959-12-25 i Härnösands domkyrkoförsamling (Y) (SDB5).

Eleonora Kristina Eriksson.
Född 1894-10-24 i By, Haverö (Y) (Haverö C:4 202).
Död 1976-08-15 i Gustav Vasa (AB) (SDB4).

Elsa Paulina Eriksson.
Född 1896-03-22 i By, Haverö (Y) (Haverö C:5 13).
Död 1986-07-19 i Gustav Vasa (AB) (SDB5).

Son .
Dödfödd 1898-08-27 i By, Haverö (Y) (Haverö C:5 43).

Dotter .
Dödfödd 1898-08-27 i By, Haverö (Y) (Haverö C:5 43).

Robert Jonas Erik Ericsson.
Född 1900-09-29 i By, Haverö (Y) (Haverö C:5 68).
Död 1976-09-18 i Östavall, Haverö (Y) (SDB5).

Astrid Gurli Åtta Eriksson.
Född 1900-09-29 i By, Haverö (Y) (Haverö C:5 68).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister