Född 1858-01-02 i Krog, Haverö (Y) (Haverö C:3 246).
Döpt 1858-01-06 (Haverö C:3 246).
Flyttade 1884-10-26 från Albybyn, Haverö (Y) till Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö AI:17A (1882-1891) p. 4).
Flyttade 1895 från Vassnäs, Haverö (Y) till Östavall, Haverö (Y) (Haverö AI:18a (1892-1899) Bild 108 / sid 97).
Flyttade 1898 från Östavall, Haverö (Y) till Lillhärdal (Z) (Haverö AI:18B (1892-1899) p. 443).
Flyttade 1902-09-26 från Kyrkbyn, Lillhärdal (Z) till Viken, Brunflo (Z) (Lillhärdal AIIa:1 (1896-1906) Bild 680 / sid 58).
Flyttade 1903-03-06 från Viken, Brunflo (Z) till Svegsmon, Sveg (Z) (Brunflo AIIa:3d (1902-1915) Bild 340 / sid 580).
Flyttade 1926 från Svegsmon, Sveg (Z) till Överberg, Sveg (Z) (Sveg AIIa:4 (1912-1924) Bild 1580 / sid 148).
Död 1938-07-01 i Överberg, Sveg (Z) (SDB5).
Helena Pålsdotter.
Född 1858-01-02 i Krog, Haverö (Y) (Haverö C:3 246). Död 1938-07-01 i Överberg, Sveg (Z) (SDB5).
F Pål Mårtensson.
Född 1836-03-19 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 167). Död 1917-11-17 i Alby nr: 1, Haverö (Y) (Haverö F:2 87 / Haverö AIIA:2A p. 2). Torpare
FF Mårten Pålsson.
Född 1791-09-16 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 42). Död 1846-08-21 i Krog, Haverö (Y) (Haverö C:3 331). Sockenskräddare
FFF Pål Grelsson.
Född 1762-07-14 i By, Haverö (Y) (Haverö C:2 161). Död 1830-10-22 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 325). Bonde
FFM Karin Mårtensdotter.
Född 1762-05-16 i Säter, Haverö (Y) (Haverö C:2 159). Död 1831-05-13 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 325).
FM Ella Nilsdotter.
Född 1796-07-19 i Krog, Haverö (Y) (Haverö C:3 55). Död 1865-01-05 i By, Haverö (Y) (Haverö F:1).
FMF Nils Grelsson.
Född 1767-10-07 i By, Haverö (Y) (Haverö C:2 195). Död 1856-11-15 i Krog, Haverö (Y) (Haverö C:3 337). Torpare
FMM Karin Mårtensdotter.
Född 1770-10-26 i Överturingen, Haverö (Y) (Haverö C:2 211). Död 1855-03-24 i Krog, Haverö (Y) (Haverö C:3 336).
M Gertrud Hansdotter.
Född 1836-04-28 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 167). Död 1915-04-25 i Alby nr: 1, Haverö (Y) (Haverö F:2 78 / Haverö AIIA:2A p. 2).
MF Hans Hansson.
Född 1794-03-29 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 49). Död 1865-06-09 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö F:1).
MFF Hans Larsson.
Född 1753-12-12 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:2 109). Död 1828-08-23 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 325). Gästgivare Torpare
MFM Märta Jönsdotter.
Född 1756-02-29 i Överturingen, Haverö (Y) (Haverö C:2 125). Död 1840-08-29 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 328).
MM Gölin Andersdotter.
Född 1790-11-15 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 40). Död 1866-02-10 i Holmsnäs, Haverö (Y) (Haverö F:1).
MMF Anders Persson.
Född 1755-06-26 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö C:2 121). Död 1821-01-26 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 322). Torpare
MMM Lisbetha Olofsdotter.
Född 1752-04-09 i By, Haverö (Y) (Haverö C:2 99). Död 1820-08-18 i Ytterturingen, Haverö (Y) (Haverö C:3 322).

Relationer och barn

Gift 1884-10-26 i Haverö (Y) (Utdrag ur 1884 års vigselbok för Haverö).

Hans Peter Jönsson Wallin.
Född 1859-04-14 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 252).
Död 1926-09-25 i Överberg, Sveg (Z) (SDB5).

Märta Albertina Wallin.
Född 1885-08-17 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:4 124).
Död 1887-08-27 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö F:1).

Gerda Paulina Wallin.
Född 1888-04-29 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:4 144).
Död 1889-07-09 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö F:1).

Jenny Elvira Wallin.
Född 1891-01-22 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:4 167).
Död 1968-03-17 i Västerled (AB) (SDB5).

Gerda Paulina Wallin.
Född 1893-12-12 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:4 193).
Död 1957-10-03 i Adolf Fredrik (AB) (SDB4).

Ruth Helena Wallin.
Född 1896-04-26 i Östavall, Haverö (Y) (Haverö C:5 14).
Död 1902-01-25 i Kyrkbyn, Lillhärdal (Z) (Lillhärdal AIIa:1 (1896-1906) Bild 680 / sid 58).

Märta Eleonora Wallin.
Född 1898-05-22 i Östavall, Haverö (Y) (Haverö C:5 39).
Död 1959-07-09 i Sveg (Z) (SDB5).

Ester Justina Wallin.
Född 1900-10-12 i Kyrkbyn, Lillhärdal (Z) (SE/RA/420401/01/H 1 AA/1299 (1900) 384).
Död 1901-07-26 i Kyrkbyn, Lillhärdal (Z) (Lillhärdal AIIa:1 (1896-1906) Bild 680 / sid 58).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister