Född 1867-06-22 i By, Haverö (Y) (Haverö C:4 21).
Döpt 1867-07-07 (Haverö C:4 21).
Flyttade 1869-10-18 från By, Haverö (Y) till Torp (Y) (Haverö AI:15A sid. 6).
Flyttade 1885 från Österhångsta, Torp (Y) till Västerkomsta, Torp (Y) (Torp AI:15d (1881-1890) Bild 160 / sid 288).
Flyttade 1886 från Västerkomsta, Torp (Y) till Österhångsta, Torp (Y) (Torp AI:15d (1881-1890) Bild 62 / sid 92).
Flyttade 1894-06-13 från Österhångsta, Torp (Y) till Tuna (Y) (Torp AIIa:1d (1892-1901) Bild 164 / sid 1117).
Död 1933-04-16 i Skottsund, Njurunda (Y) (SDB5).
Katarina Jonsdotter.
Född 1867-06-22 i By, Haverö (Y) (Haverö C:4 21). Död 1933-04-16 i Skottsund, Njurunda (Y) (SDB5).
F Jonas Erik Jonsson.
Född 1841-03-12 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 180). Död 1894-03-27 i Österhångsta, Torp (Y) (SE/RA/420401/01/H 1 AA/1115 (1894), bildid: A0036614_00725). Bonde
FF Jonas Andersson.
Född 1794-12-11 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 52). Död 1860-07-27 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 342). Bonde
FFF Anders Olsson.
Född 1753-08-30 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:2 107). Död 1824-08-03 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 323). Bonde
FFM Sigrid Jonsdotter.
Född 1757-04-02 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:2 131). Död 1833-03-28 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 326).
FM Helena Christina Lemoine.
Född 1802-10-07 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 70). Död 1858-10-15 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 340).
FMF Isak Lemoine Ericsson.
Född 1770-12-15 (Haverö HII:1 attest 2). Död 1854-09-30 i Vassnäs, Haverö (Y) (Haverö C:3 336). Nämndeman
FMM Karin Olofsdotter.
Född 1776-02-29 (Haverö H II 1-2). Död 1834-04-29 i Kölsillre, Haverö (Y) (Haverö C:3 326).
M Karin Eskilsdotter.
Född 1843-03-09 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 189). Död 1921-10-04 i Snöberg, Haverö (Y) (Haverö F:2 108).
MF Eskil Jonsson.
Född 1800-10-22 i Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 86). Död 1856-06-15 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 337). Bonde
MFF Jonas Andersson.
Född 1773-07-23 i Viken, Ytterhogdal (Z) (Ytterhogdal C:3 (1765-1832) Bild 290 / sid 49). Död 1808-03-08 i Sunnanå, Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 (1691-1861) Bild 1140 / sid 219).
MFM Märet Eskilsdotter.
Född 1783-03-14 i Sunnanå, Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 (1691-1861) Bild 420 / sid 75). Död 1854-09-26 i Sunnanå, Överhogdal (Z) (Överhogdal C:1 (1691-1861) Bild 1220 / sid 235).
MM Maria Jonsdotter.
Född 1812-06-04 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 (1775-1861) Bild 54 / sid 96). Död 1896-04-20 i By, Haverö (Y) (Haverö F:2 5).
MMF Jonas Olofsson.
Född 1782-10-25 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 24). Död 1849-10-23 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 333). Bonde
MMM Karin Jönsdotter.
Född 1773 i Ytterhogdal (Z) (Haverö AI:13 (1845-1854) p. 5). Död 1852-11-12 i By, Haverö (Y) (Haverö C:3 334).

Relationer och barn

Gift (Sveriges befolkning 1900).

Johan Anders Rönnberg.
Född 1867-12-20 i Tuna (Y) (Sveriges befolkning 1900 / SDB5).
Död 1966-06-12 i Kvissleby, Njurunda (Y) (SDB5).

Erik Erland Rönnberg.
Född 1894-05-22 i Tuna (Y) (Sveriges befolkning 1900 / SDB4).
Död 1968-10-15 i Njurunda (Y) (SDB4).

Maria Katarina Rönnberg.
Född 1898-02-01 i Tuna (Y) (Sveriges befolkning 1900 / SDB4).
Död 1980-10-16 i Ankarsvik, Alnö (Y) (SDB5).

Johan Axel Rönnberg.
Född 1901-08-05 i Tuna (Y) (SDB5).
Död 1983-03.. i Kvissleby, Njurunda (Y) (SDB5).

Karl Ludvig Rönnberg.
Född 1904-04-09 i Tuna (Y) (SDB5).
Död 1980-03-28 i Kvissleby, Njurunda (Y) (SDB5).

Helena Kristina Rönnberg.
Född 1905-05-29 i Tuna (Y) (SDB5).
Död 1971-03-22 i Kvissleby, Njurunda (Y) (SDB5).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister